Ако размислувате да се откажете од цигарите, овие 6 чекори можат да ви помогнат

- Advertisement -

Ова се чекорите кои се покажаа како ефективни за многумина во остварувањето на нивната намера да се откажат од зависноста од никотин, бидејќи животот навистина станува поубав, поздрав и подобар.

Многумина се обидуваа да се откажат од цигарите и постојано се враќаа кај нив одново и одново. Сепак, пандемијата на коронавирус делумно ги натера дури и најопасните пушачи, плашејќи се за своето здравје, да се откажат од ова „задоволство“, додека постојано зголемувањето на цените ги натера останатите пушачи да се запрашаат дали сепак треба да се откажат од својот порок. Некои се колнат дека неколку пати се обиделе да се откажат од тоа, но повторно би попуштиле и ќе се вратат на тоа.

Ова се 6 чекори кои се покажаа како ефективни за многумина во остварувањето на нивната намера да се откажат од зависноста од никотин, бидејќи животот навистина станува поубав, поздрав и подобар.

Запишете ги причините против пушењето. Здравјето ги фаворизира производите против цигари, бидејќи е докажано дека пушењето го зголемува ризикот од рак, срцеви заболувања, мозочен удар и многу други смртоносни состојби. Причината може да бидат и членовите на вашето семејство кои, сигурни сме, би сакале да ја прекинете оваа лоша навика. Без оглед на третата причина, продолжете да се враќате на списокот за да останете мотивирани и да истраете во вашата одлука.

Помага при откажување од пушење Дознајте како да се откажете од пушењето, добијте совет или книга што можете. Не двоумете се да користите каква било замена за цигари, вклучително и никотински фластери, гуми за џвакање, па дури и спрејови за нос кои можат да ги направат цигарите помалку привлечни.

Најдете поддршка Потребни се двајца за да сакаат, да се борат, па дури и да се откажат од пушењето. Најдете го вашиот идеален натпревар меѓу членовите на семејството, пријателите или роднините. Најдобро е да ги оставите цигарите кај друга личност која има иста цел како вас.

Променете ја вашата рутина. Докажано е дека желбата за цигара трае околу 10 минути. Совет е да ги пренасочите вашите мисли на нешто друго токму тогаш. Одете на прошетка, слушајте ја омилената музика или едноставно правете се друго во што уживате, а не бара цигара.

Онлајн поддршка Приклучете се на групи на Интернет каде што луѓето минуваат низ слични или идентични ситуации како вас. Илјадници и илјадници луѓе кои се во иста ситуација како вас можат да ви помогнат да се чувствувате подобро. Дури и ако не се чувствувате подобро, секогаш можете да ги прочитате коментарите или да побарате совет, бидејќи социјалните мрежи се преплавени со луѓе кои упорно се обидуваат да се откажат од пушењето.

Сметајте на заштеда на пари. Парите се секогаш голема мотивација. Цигарите постојано поскапуваат, а според некои статистики, страсните пушачи кои пушат по 2 кутии дневно трошат околу 40 евра неделно. Цената на купените кутии цигари на годишно ниво е околу 2.300 евра по физичко лице. Само замислете што би можеле да купите годишно со тие пари. Половен автомобил или егзотичен одмор се само дел од понудените одговори.

Парите одат на многу места секој ден и ретко кој навистина може да си дозволи да ги остави тие пари на страна. Наместо приказната за Ферари, соберете ги сите пари што сте ги потрошиле на цигари низ годините или би ги потрошиле и одземете ги од вашиот месечен приход. Сигурни сме дека има многу попаметни и подобри работи на кои би можеле да ги вложите тие пари.

- Advertisement -
spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ