(ВИДЕО)Едноставен, брз и вкусен ручек: Комбинација од компир и пилешко месо

- Advertisement -

Едноставен, брз и вкусен ручек..

СОСТОЈКИ:1 кг компири,2 батаци со карабатаци,250 мл неутрална,павлака,100 мл млеко,200-250 гр кашкавал,масло,сол и бибер.

Батаците обварете ги, а компирите изрендајте ги. Во голема тепсија на дното наредете компири, намастете, посолете и побиберете. Ставете уште некои зачини ако сакате. Потоа од месото отстранете ја кожата и со раце исцепкајте го месото, одвојте го од коски и ставете преку компирите. Прелијте со неутрална павлака и измешајте.

Ако процените дека нема доволно течност додајте малку млеко. Печете на 200 степени 20-25 минути, а пред крај додајте рендан кашкавал.
Во продолжение погледнете го видеото:
Добар апетит!

- Advertisement -
spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ