spot_img

(ВИДЕО)НАЈМОЌНИОТ ЧОВЕК НА КАТАР И МАФНА НА НАВИВАЧКА ОД БРАЗИЛ, А РЕАКЦИЈАТА НА СОПРУГАТА БЕШЕ ХИТ!

- Advertisement -

Светското првенство во Катар навистина се вжешти, а освен случувањата на теренот големо внимание на социјалните мрежи привлекуваат и оние на трибините.

На интернет се појави повеќе од слатко видео од шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани како мавта со бразилска навивачка која во тој момент таа снима, а целиот момент го придружуваше една од неговите сопруги.

Мози бинт Насер не била воодушевена од овој потег на поранешниот емир на Катар, па направила нешто за што зборува цел свет.

Сето ова се случи на натпреварот помеѓу Бразил и Швајцарија , на кој селекцијата од Јужна Америка успеа да освои нови три бода.
Инаку, шеикот Хамад бин Калифа е еден од најмоќните луѓе во Катар, има три сопруги и 13 деца!

Тој е емир на Катар од 1995 година, кога со државен удар го замени сопствениот татко , а во 2013 година му ја препушти функцијата на еден од неговите синови.

За 18 години владеење, Катар стана една од најбогатите земји во светот бидејќи го зголеми производството на гас на 77 милиони тони годишно. За време на неговото владеење, приходот по глава на жител изнесувал дури 86.440 долари.

Хамад е член на семејството Ал Тани, катарското кралско семејство. Тој стана емир на Катар во 1995 година, а во 2013 година го наследи неговиот четврти син, Тамим бин Хамад Ал Тани. Сите му се обраќаат на Шеикот како Неговото Височество Отец Емир .

Тој го основа Катарскиот инвестициски фонд и до 2013 година инвестирале околу 100 милијарди долари во различни компании ширум светот, меѓу кои „Сименс“, „Фолксваген“, лондонскиот аеродром Хитроу, банката Баркли, стоковната куќа „Хародс“, како и нафтата. компанијата „Шел“ и на фудбалскиот клуб Пари Сен Жермен.

За време на неговото владеење, во Катар беа поставени американски воени бази. Тој е познат по тоа што ја поддржува Арапската пролет и бунтовите во Либија и Сирија. За сето тоа време успеал да го одржи мирот во својата земја.

Според Форбс, неговото богатство е околу 1,2 милијарди долари .

Да го погледнете видеото кликнете ТУКА

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ