spot_img

(ВИДЕО)НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ НИТУ ЕДЕН ЧАС: Во глувата соба можете да полудите за 5 минути, еве за што служи

- Advertisement -

Комората за изолација, како што многумина ја нарекуваат, го држи Гинисовиот рекорд за најтивко место во светот

Велат, тишината одвреме-навреме им угодува на многумина. Сепак, дали би се осмелиле да ја слушате во најтивката просторија на светот со посебни намени? Се наоѓа во седиштето на Мајкрософт во Вашингтон и она што многумина ги интригира е фактот што никој не успеал да издржи повеќе од еден час во неа. Создаден е во 2015 година, а се создава цели две години.

Изолираната комора , како што многумина ја нарекуваат, го држи Гинисовиот рекорд за најтивко место во светот. Во него, нивото на звукот е 20 децибели под она што луѓето вообичаено го слушаат.

Кога ќе останете во неа, не се слуша ништо, а потоа по неколку минути се појавува зуењето во ушите. Оние кои го доживеале велат дека ќе го слушнете само „чукањето на вашето срце, белите дробови и звуците на стомакот“.

„Најдолгото време што некој го поминал континуирано во комората е околу 55 минути“, рече Хундрај Гопал од Мајкрософт. Движењето во оваа просторија исто така станува тешко, поради што после половина час престој во неа мора да седнете . Направен е од шест слоја бетон и челик, за да не допира звук.

Исто така, кога зборувате, сè изгледа нормално. Меѓутоа, штом почнете да се движите, звукот полека згаснува и сфаќате дека нема смисла да зборувате. Токму поради ова, комората има неверојатна цел во развојот на новите аудио технологии, поради што е дизајнирана. Во него, Microsoft ги подобрува производите поврзани со звук, микрофон и звучник.

Да потсетиме, репортерот на „Бизнис инсајдер“ имал можност пет минути да биде во соба со инженер на Мајкрософт и, како што наведува, за малку ќе полудел по пет минути. “Беше речиси опсесивно мирно и тивко, а некое чудно зуење ми ги преплави ушите. За само 20 секунди почувствував како главата да ми е како изолирана пештера, се чувствував дезориентиран и не можев да издржам”, рекол репортерот Марк Вајнбергер. .

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ