spot_img

(ВИДЕО)ПРОВОКАЦИЈА СРЕДЕ АНКАРА Украински новинар му постави прашање на Лавров, а потоа следеше ШОК!

- Advertisement -

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Анкара се сретна со турскиот колега Мевлут Чавушоглу.
По средбата, рускиот и турскиот колега одржаа прес-конференција.

Според Ројтерс, на Лавров му било поставено многу непријатно прашање.

НОВИНАР: Украинска телевизија. Јас се викам Муслиман Умеров. Имам прашање – што е украдено од Украина, освен пченица? И што успеа Русија да продаде?

ЛАВРОВ: Извинете? Повторете.
НОВИНАР: Што е украдено од Украина, освен пченица, а што успеала да продаде Русија?

ЛАВРОВ: А вие зборувате за … Вие (Украинците) секогаш сте преокупирани со тоа што можете да украдете и мислите дека така мислат сите други! Ќе ти одговорам.

Ги спроведуваме целите што ги објавуваме јавно: да ја исчистиме источна Украина од репресијата од неонацистичkиот режим. Тоа е она што го правиме.

А пченицата, денеска објаснивме дека не може бесплатно да се транспортира до нејзините дестинации. Русија не создаде никакви пречки. тоа бара (претседателот на Украина) Зеленски да издаде наредба. Ако сè уште се прашува за нешто таму. Тој треба да дозволи влез на странски и украински бродови во Црното Море. Ти благодарам многу.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ