spot_img

Видео за кое доживотно ќе ја готивиме Лепа Брена

- Advertisement -

Таа повеќе пати покажа дека е единствена.

Таа се нокаутираше со ногата во главата и продолжи да пее
Во април секоја година некој се сеќава на култниот настап на Лепа Брена во Мостар во 1983 година. Таа потоа настапуваше со групата Sweet Sin и уште малку свиреше додека ја пееше песната Лејди од Лондон.

Денеска традиционално го одбележуваме денот кога Лепа Брена се удри со нога во глава на концерт во Мостар. 🙏 pic.twitter.com/PECpoFYNn1
– Amphetaminolohie (@amphetaminolohie) 12 април 2022 година
Пејачката во еден момент толку ја замавнала ногата што се удрила во глава, а потоа се сопнала.
Меѓутоа, таа веднаш се вразумила и продолжила да пее. Затоа што шоуто мора да продолжи.
И како што кажа некој – Брена е институција и кога ќе се онесвести.

Ослабела 17 килограми од инает
На почетокот на кариерата на Брена требало да пее во хотел, а момците од Sweet Sin му кажале на келнерот дека Брена дошла.

„Тој искоментира – Очекував пејачка, и дојде трансформаторската станица. Ме изгоре и ме повреди. Сепак, тоа ме поттикна да направам нешто, ослабев за шест месеци, паднав од 89 на 67 килограми. Бев воодушевен од себе, добив нова енергија. Тогаш реков дека никогаш повеќе нема да си дозволам тоа, како и дека можам да се здебелам најмногу два килограми“, изјави претходно Брена.

До концертот – од рајот
Пред 32 години, еден од концертите на Брена беше вистински хит во регионот.

Брена буквално се спушти од небо на стадионот „Васил Левски“ во Софија, Бугарија. Таа слета на терен од хеликоптер што дотогаш го користеше само долгогодишниот претседател на Бугарија. Таа слета пред пејачката маса и го отпеа познатиот хит Mile loves disco.
Со овој потег Брена им даде домашна задача на многу светски ѕвезди.
Години подоцна Брена дознала колку точно луѓе имало на стадионот во тоа време.

„Ми рекоа дека на концертот на стадионот Левски имало 105.000 луѓе, а не 90.000 како што прво мислевме. И за време на целата турнеја во Бугарија пеев за околу 280.000 луѓе“.
Го открија егзотичното во видеата
Брена беше пионер во многу работи, па прва на овие простори почна да снима видеа на далечни егзотични локации, како Африка.

Исто така, во еден период имала 300 настапи годишно. Лепа Брена и Слатки грех поставија рекорд во Сава Центар бидејќи за еден месец одржаа дури 31 концерт. Во тоа време го гледале околу 54.000 луѓе.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ