spot_img

„ТРЕБАШЕ ДА УМРАМ НАМЕСТО НЕА“ СТРАШНА ТРАГЕДИЈА во Албанија, полицаец со чамец УСМРТИ девојче (7) пред очите на нејзиниот татко

- Advertisement -

Дојде со голема брзина кај мене и кај неа. Нурнав, а бродот директно удри во ќерка ми – ова се зборовите на Бледар Авдија, кој со седумгодишната ќерка Јонада и сопругата во вторникот дошол на плажата Потам во Албанија, по што се случила страшна несреќа околу 14 часот

Полицаецот Арјан Тасе е осомничен дека ја убил девојката Јонада, а потоа ја вратил на копно и се степал со нејзиниот татко.

Ужасните случки гледачи го снимија моментот кога Тасе (во розов костим за капење) се кара со Бледар (во црн костим за капење) додека граѓаните се обидуваат да ги разделат.

Раскажувајќи го трагичниот ден за локалните медиуми, Бледар рече дека пливал со својата ќерка во близина на брегот кога видел бел чамец со две лица како тргнал кон него.

Бродот е паркиран на плажата во близина на хотелот и ја видов девојката како се симнува од таму – рече тој.
Тој се присети како жена и деца влегле во чамецот, кој потоа се упатил назад низ оградениот простор за капење кон него и неговата ќерка.

Со голема брзина се движеше кон нас. Нурнав под вода, а чамецот со дел од моторот ја удри ќерка ми – рекол тој.
Бислим Ахметај, учител кој тој ден бил на плажа, на Фејсбук се присетил како Бледар му пришол потоа и рекол: „Требаше да умрам наместо неа“.

Убиство од небрежност. Инспекторите велат дека тој ги носел членовите на неговото семејство од Порто Палермо во Потам, околу пет милји подалеку, кога се случила несреќата. Пропелерите предизвикале сериозни повреди што довеле до непосредна загуба на живот, изјави портпаролот на полицијата.

Тасе сега е под истрага за „убиство од небрежност“, додека 15 полицајци кои тој ден требало да ја чуваат водата се отпуштени. Тасе, наводно началникот на полицијата од градот Елбасан, денеска треба да се појави пред судот во Валона.

Стотици свеќи и цвеќиња беа поставени таму каде што Јонада го загуби животот, како и пред премиерскиот кабинет.

Протести, исто така, избија низ целата земја во гнев поради смртта, при што десетици демонстранти вчера се судрија со полицијата во главниот град Тирана.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ