spot_img

ВЧЕРА СРЕТНАВ ПОЗНАНИЧКА, ОСТАРЕЛА ПРЕКУ НОЌ: Сфатив дека ОВА е причината што убавата жена ја претвори во СТАРИЦА!

- Advertisement -

Знаев една жена: убава, енергична, уредна. Се облекуваше модерно – високи потпетици, добар парфем, секогаш негувана… Беше жена во вистинска смисла на зборот. И тогаш одеднаш – бам ! Ја сретнав пред неколку недели и ми личеше на мојата поранешна јас, само што сега беше постара дама, а не жена во цутот!

Наместо долга коса, таа носеше речиси машка фризура (полесна за одржување, рече таа); наместо модерен фустан – облекла тренерка (удобна и е, вели); на нејзините нозе имаше стари, истрошени патики … „Што се случи со неа “, се прашував. Да не се разболела ? Зарем претрпе голема загуба?“ Но, тоа беше старост ! Едноставно е – таа старее.

Долго време мислев дека постои еден вид магична доба, пресвртница во која жената одеднаш се претвора во баба. Мислев дека тоа може да се должи на менопауза , намалување на нивото на хормоните . Толку долго се зборуваше меѓу жените, оние страшни, страшни приказни за стареењето. Но, во последно време оваа приказна „не пие вода“.

Можеби поради помодерните, дотерани и поелегантни жени кои ги среќавам на улица. Можеби социјалните мрежи не натераа да видиме дека сме опкружени со убави жени… Можеби станав глува на тие реченици „не го носиме на наши години “ или „за помлади е“…

Но, она што ми ја разјасни сликата зошто оваа жена нагло остарела и зошто инаку жените нагло стареат, беше реченицата што ја слушнав неодамна, а таа гласи:
СЕГА ВЕЌЕ НЕ ЖИВЕАМ ЗА МАЖИ ТУКУ ЗА ДЕЦА И ВНУЦИ! И ОДЕДНАШ СЕ МИ БЕШЕ ЈРИСТАЛНО ЈАСНО …

Можеби тие жени никогаш не живееле за себе, туку за другите. Можеби тие никогаш не се решиле за себе, туку за некој човек таму. На почетокот, девојката се облекува „за брак“ , потоа за „ маало “ (не дај Боже да ме видат во тренерки и без шминка!), потоа за нејзиниот сопруг („Секогаш морам да му бидам убава“ ), а потоа кога ќе дојдат тие години и кога не им е гајле што мислат комшиите, пријателите, сопругот , наеднаш ќе се налутат , се претвораат во старици!

Тогаш сфатив дека за тие жени фразата „грижи се за себе“ е всушност „направи се убава за маж“!
И тогаш, кога оваа жена ќе остари и ќе го изгуби интересот за туѓите мислења, таа избира прави чевли, едноставна фризура, удобна облека. .. И се предава на милоста на времето. Таа одлучува дека сега е доволно возрасна за да се грижи за мислењето на еден маж.

Но, отсекогаш имало, има и ќе има жени кои некако за чудо знаат да внимаваат на себе без вулгарност и да уживаат во животот , без разлика на присуството на сопствен маж во близина. Тие со задоволство создаваат сопствено расположение со нова облека и грижа. Тие не се фокусираат на својот изглед, тие црпат сила од нивниот изглед.

Дами кои така размислуваат и се водат по тоа – никогаш, до крајот на животот, нема да дозволат некој да им каже како станале старици.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ