spot_img

Го спасила во последен момент да не се самоубие: Писмо од дедо кое ќе ве расплаче!

- Advertisement -

Една недела по враќањето од војната, поради ужасите што ги преживеал, војникот сакал да си го одземе животот. И тогаш ја виде неа.

Уморен од ужасите што ги виде во Виетнамската војна , една недела откако беше чесно отпуштен од војска, еден млад Американец од Бостон реши да си го одземе животот на новогодишната ноќ 1972 година . Но, една случајна средба целосно му го промени животот . 43 години подоцна, човекот решил да го објави писмото на порталот Крегслист со надеж дека ќе ја пронајде жената која му го спасила животот. Прочитајте трогателно писмо кое ќе ви предизвика морници. И слободно плачете.

„Те сретнав на дождливиот последен ден од 1972 година, истиот ден кога решив да си го одземам животот . Една недела пред тоа, учествував во напад и фрлив 48 бомби од авион. Колку домови уништив, колку животи завршив, никогаш нема да дознаам, но во очите на моите претпоставени, чесно и служев на својата земја и со таква дистинкција бев отпуштен од војската.

Последното утро од Новата година се најдов во празен стан во Бостон. Кога испив шише алкохол , се упатив кон вратата и си ветив дека кога ќе се вратам, ќе извадам пиштол од плакарот и ќе си го дадам заслуженото ослободување Одев со часови на пороен дожд надевајќи се дека вината ќе се измие, но тоа не се случи. Тргнав назад кон станот.

Тогаш те видов. Се скривте под балконот на Старата државна куќа. Носевте балски фустан кој изгледаше кралско и смешно во исто време. Кафеавата коса се залепи на десната страна од лицето, а рамената ви беа покриени со пеги. Никогаш во животот не сум видел нешто толку убаво. Кога ти се придружив под балконот, ме погледна со твоите големи зелени очи и видов дека плачеш.

Те прашав дали си добро. Рековте дека сте подобри. Те прашав дали сакаш да пиеш кафе. Ти рече, само ако ти се придружам. Пред да можам да се насмеам, ме фати за рака и ме одведе во ресторан . Таму седевме во шанкот и разговаравме како стари пријатели. Се смеевме лесно како и плачевмеи додека јадеше пита со ореви, ми призна дека си свршена со човек што не го сакаш .

Споделив повеќе за себе со вас отколку што можев да замислам. Не го спомнав Виетнам, но почувствував дека сфативте дека товарот на војната е во мене . Сепак, немаше сожалување во твоите очи, и затоа ми се допадна. По еден час отидов во тоалет. Се сеќавам дека се консултирав со мојот одраз во огледалото, прашувајќи се дали треба да те бакнам , дали треба да ти кажам што направив една недела претходно од пилотската кабина на тој бомбаш. Додека се враќав во барот, срцето ми чукаше и иднината – нашата иднина – ми блесна низ умот.

Но, кога стигнав до масата, те немаше. Немаше телефонски број. Немаше порака. Ништо . Колку и да започна чудно, нашето запознавање заврши . Бев во депресија. Една година секој ден се враќав во истиот ресторан, но никогаш повеќе не те видов . Иронично, твоето исчезнување ме вознемири толку многу што заборавив колку се презирам себеси и идејата да си го одземам животот не ме привлекуваше толку колку решеноста да дознаам што се случило во тоа кафуле. Никогаш не престанав да се прашувам за тоа.

Сега сум стар и само неодамна за прв пат му ја кажав оваа приказна на некого, пријател од Виетнам. Тој ми предложи да те побарам на Фејсбук. Му кажав дека се што знаев за тебе е твоето име и дека порано живееш во Бостон. И дури и по некое чудо да налетам на твојот профил, не сум сигурен дека би те препознал . Времето е сурово во тој поглед.

Истиот пријател има многу сентиментална ќерка . Таа ме доведе до ова место на интернет, Крегслист и „Изгубени врски“. И додека ја фрлам оваа виртуелна паричка во космичкото посакување, ми се чини дека, откако милион пати се прашав што ќе беше и после безброј непроспиени ноќи, нашата врска воопшто не беше неуспешна.

Знаете, во последните 43 години живеев добар живот . Сакав добра жена. Одгледав добар човек. Го видов светот. И си простив . И ти беше изборот на сето тоа. Ми вдахна живот во белите дробови едно дождливо попладне и не можеш да замислиш колку сум ти благодарен.

Имам и тешки денови . Мојата сопруга почина пред четири години. Синот една година подоцна . Многу плачам . Некогаш поради осаменост, понекогаш не знам ни зошто. Понекогаш сè уште го чувствувам мирисот на чадот над Ханој. И тогаш, неколку десетици пати годишно, добивам подарок . Небото се затемнува, облаците го кријат сонцето и почнува да врне. И се сеќавам. Затоа, каде и да си била, каде и да си и каде и да одиш, знај го ова: сè уште си со мене .

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ