ДВЕ ПЕНЗИОНЕРКИ ГО ПРОШЕТАЛЕ ЦЕЛИОТ СВЕТ ЗА 80 ДЕНА: Спиеле во хотели, а сумата на пари што ја потрошиле била НЕВЕРОЈАТНА

- Advertisement -

Две пензионерки го посетија целиот свет за точно 80 дена и на тој начин на најоригинален начин го одбележаа влезот во осумдесеттите.

Ели Хемби и Сенди Хејзелип се вратија во својот дом во Тексас по точно 80 дена посета на сите седум континенти на светот! Со оваа извонредна приказна, тие се надеваат дека ќе ги инспирираат идните генерации да разберат дека никогаш не е доцна и дека никогаш не сте премногу стари за да искористите сè што има да понуди светот !

Не им беше прв пат да патуваат заедно, но околината беше скептична за нивната идеја. Во исто време, пандемијата придонесе и за одложување на патувањето, а многумина се сомневаа дека нивниот план некогаш ќе се реализира. Сепак, овие патувачки баби на TikTok негираа сè кога тргнаа на првата станица на Антарктикот во јануари .

Се започна кога Сенди ѝ го предложи ова патување на нејзината долгогодишна пријателка Ели по повод нивните претстојни осумдесетти родендени: „Таа рече: „ Ели, зошто не размислуваме да патуваме низ светот за 80 дена кога имаме 80 години? “, се присети Ели во едно неодамнешно интервју.

И ако пандемијата КОВИД-19 бараше од овие две пријателки да ги одложат своите планови откако ќе наполнат 80 години, тие сепак го започнаа своето патување на 11 јануари 2023 година, слегувајќи од своите домови во Далас, Тексас на првата станица – Антарктикот .

Оттаму, за само 80 дена, тргнаа на светска турнеја, која вклучуваше набљудување на северните светла на Лапонија на Северниот пол, потоа пустината на Африка и големите антички градби на Рим.

Пријателките, кои се сретнаа во Замбија пред 23 години додека беа на медицинска мисија, неодамна за време на едно интервју изјавија дека скромниот и добро осмислен буџет ги охрабрил да останат во чекор со духот на вистинска екскурзија .

Просечната цена на нивните хотели по ноќ беше околу 29 долари по лице. „Не сакавме удобност , туку авантура“, објасни Ели за нивната одлука да трошат помалку пари на удобностите што ќе ги обезбедат полуксузните хотели. „ Не мора да престојувате во хотели со големи синџири. Во други земји, најдобрите хотели се локалните места. Можеби тие не биле секогаш хотели, туку нечии домови. Тие мали места беа најинтересни“.

Двете баби, исто така, возеа санки со хаски во Финска , летаа високо со балон со топол воздух над Египет и поминаа време барајќи валаби во Австралија . Тие поминаа шест дена истражувајќи ги улиците на Бали.
За време на нивното патување, тие се здобија со голема популарност на платформите како Facebook, Youtube, Instagram и TikTok додека го обиколија секој од овие континенти. Како што напредуваше нивната светска турнеја, така растеше и нивната база на фанови.

Санди се потсети и на тоа колку се забавувале семејствата со нивната популарност на социјалните мрежи. „Моите внуци постојано ми ги испраќаа најслатките пораки за време на нашето патување со зборовите: „ Вака се забавува баба ми !“, рече таа низ смеа.

„ Бевме заедно постојано 80 дена и имаме голема авантура зад нас “, додаде Ели. „ Навистина не направи уште поблиски отколку што бевме. Бидејќи и двајцата сме вдовици, ова пријателство ни значеше, двајцата имавме феноменални бракови, најдобри сопрузи на светот, а сега еден во друг го најдовме најдобриот пријател на светот“.

Што се однесува до претстојните експедиции, Ели и Санди велат: „Планираме уште едно патување “, открија тие со насмевка. „ Имаме некои идеи за тоа каде одиме и што ќе правиме, така што само треба да останете прилагодени за следната авантура бидејќи тоа ќе се случи!“

- Advertisement -
spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ