spot_img

ДОКТОРКА ОТКРИВА КОЈ НЕ ТРЕБА ДА ЈАДЕ МЛАД ЛУК: Лицата со оваа ДИЈАГНОЗА мора веднаш да го исфрлат од исхраната

- Advertisement -

Лукот е вистинска ризница на витамини и минерали, но некои луѓе треба да ги избегнуваат.

Лукот е еден од сигурните знаци на пролетта и дефинитивно многумина го сакаат. Како и сите други видови на кромид (црн, бел, црвен кромид, праз) има широк спектар на примени. Се одгледува повеќе од 5 милениуми и е една од првите култивирани култури, а денес расте низ целиот свет.

Младиот кромид е хранливо богатство, бидејќи содржи значителни количини на витамини А и Ц, а особено витамин К. Има и витамин Е, витамин Б комплекс и разни минерали и елементи: калиум, натриум, калциум, железо, сулфур, фосфор, магнезиум, хром, селен, манган.

Покрај тоа што содржи витамини и минерали, на пример, витамин Ц, витамини од групата Б, влакна, содржи и флавоноиди, кои делуваат како антиоксиданси, намалувајќи ги воспалителните процеси во организмот. Најчесто влијаат на кардиоваскуларните процеси, дијабетесот и онколошките заболувања. Исто така, лукот позитивно влијае и на имунитетот – вели нутриционистката Наталија Нефедова.

Таа исто така наведува дека кромидот помага да се намали внесот на сол во организмот. Треба да се јаде редовно за да има превентивно дејство во борбата против болестите, смета нутриционистот.

Единствен проблем е лошиот здив, но не од устата, туку од кожата, бидејќи мирисот на лук се испушта низ порите – објасни Нефедова.
Сепак, некои луѓе имаат проблем со варењето на младиот лук и треба да го избегнуваат.

Лукот треба да се консумира умерено ако имате чувствителен стомак , ако страдате од гастритис или имате киселина. Но, тоа не значи дека воопшто не треба да се јаде, туку дека е неопходно да се внесат оние количини кромид што го радуваат вашиот организам – заклучила Нефедова.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ