ЕВЕ КАКО ОДМАРА НАЈБОГАТОТО СЕМЕЈСТВО ВО СВЕТОТ: И покрај нивните милијарди, тие имаат едно важно правило

- Advertisement -

Во италијанскиот град Портофино , малку подалеку од брегот, закотвена е една од најлуксузните јахти, по која плови големото семејство на еден од најпознатите шпански милијардери – основачот и поранешен претседател на модната групација Индитекс. најпознат по ланецот на продавници за облека и додатоци Зара и Бершка, Аманиси Ортега .

Семејството Ортега решило да помине една вечер во овој прекрасен град, кој е една од најпосакуваните дестинации за оние со подлабок џеб ова лето, па со гумен чамец тргнале на брегот, а меѓу првите се симнале Амансио Ортега, облечен во темно сини панталони и црна кошула, земајќи ги со себе и неговите внуци.

Малку подоцна на брегот пристигна и неговата ќерка Марта Ортега, која го замени својот татко во деловниот свет во декември 2021 година, кога беше назначена за претседател на Индитекс, а на 1 април оваа година таа одлука беше официјално потврдена, а таа стана најмоќната жена во светот на „евтината“ мода.

Аманисио Ортега има 86 години, а од фотографиите можеме да видиме дека тешко се движи и дека неговото семејство постојано се грижи за него. Она што е инспиративно е што и покрај годините не се откажува од патувањата и поминувањето квалитетно време опкружен со своите најблиски.

Исто како и нејзиниот татко, така и Марта за вечерата избрала елегантен црн фустан без ракави, кој е врзан околу вратот.
Она што го одвојува ова семејство од другите богати семејства е тоа што никогаш не протекуваат скандали во јавноста, па се добива впечаток дека и покрај нивните милијарди, нивното семејство е на прво место.

По завршувањето на факултетот, Марта почнала да работи како советник за продажба.
Во текот на првата недела мислев дека нема да можам да преживеам. Меѓутоа, на одреден начин станувате зависен од таа продажба. Така, на пример, некои луѓе никогаш не сакаат да ги напуштат своите работни места во Зара. Токму ова е срцето на оваа компанија, објасни Марта.

Мислам дека е многу важно да се градат мостови меѓу луксузот и уличната мода, меѓу минатото и сегашноста, меѓу технологијата и модата, меѓу уметноста и функционалноста – истакна таа.

Кога била мала, Марта не била свесна за империјата што ја поседува нејзиниот татко, а единственото нешто што и било јасно е дека нејзините родители се занимаваат со бизнис поврзан со модата. Има и една интересна анегдота од нејзиното детство, кога Тамара Санчез, која раководи со еден од одделите на Зара, ја прашала зошто ја носи Зара секој ден. Марта и одговорила – А, навистина? Дали е тоа бренд? Мајка ми ја купува целата моја облека.

Покрај големиот успех во бизнисот, Марта има и неверојатна дарба за модата , а нејзините модни комбинации често привлекуваат внимание.
Мислам дека е многу важно да се градат мостови меѓу луксузот и уличната мода, меѓу минатото и сегашноста, меѓу технологијата и модата, меѓу уметноста и функционалноста – истакна таа.

Кога била мала, Марта не била свесна за империјата што ја поседува нејзиниот татко, а единственото нешто што и било јасно е дека нејзините родители се занимаваат со бизнис поврзан со модата. Има и една интересна анегдота од нејзиното детство, кога Тамара Санчез, која раководи со еден од одделите на Зара, ја прашала зошто носи Зара секој ден. Марта и одговорила – А, навистина? Дали е тоа бренд? Мајка ми ја купува целата моја облека.

Покрај големиот успех во бизнисот, Марта има и неверојатна дарба за модата , а нејзините модни комбинации често привлекуваат внимание.
Марта живее во Шпанија, со нејзиниот сопруг Карлос Торет, поранешен извршен директор на агенција за модели во Мадрид. Со нив живее и нејзиниот осумгодишен син, кој го добила со првиот сопруг.

Нејзиниот татко пораснал во многу тешки услови за живот. Како дете го напуштил училиштето и се вработил, бидејќи сфатил дека немаат пари ни за основни намирници.
Кариерата ја започна како касиер во продавницата Гала . Овој кројачки занает сè уште постои, па туристите често доаѓаат да проверат каде еден од најбогатите луѓе во светот го научил занаетот.

Неговите први чекори беа кога почна да организира невработени жени кои добро знаеја да шијат во задруги за шиење. Произведувале долна облека, ноќници и детска облека.

По десетгодишно искуство како координатор на задруга за шиење, Ортега ја основа својата прва компанија Confecciones GOA, SA
Во 1975 година ја отвора својата прва продавница наречена „ Зорба “. Продавницата ја нарекол по омилениот филм на неговиот и на Розали, а набрзо ја сменил во „ Зара “ поради тужба поднесена од сопственикот на истоименото кафуле во близина. Така всушност настанало името на познатиот бренд. Во раните осумдесетти, тој отвори продавница под истото име во неколку други шпански градови.

Од својот мал бизнис, тој успеа да изгради империја позната во целиот свет, која стана меѓународна во 1989 година, а иако е еден од најбогатите луѓе во светот, многумина никогаш не слушнале за него.
Амансио Ортега е човек кој ја чува својата приватност, ретко се гледа во јавноста и во текот на целата своја кариера даде само три интервјуа.

„Доволно е човек да се појави во весник три пати во животот : кога ќе се роди, кога ќе се ожени и кога ќе умре “ . – изјави Ортега.

- Advertisement -
spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ