spot_img

ЕВЕ ЗОШТО НЕКОИ ЖЕНИ СЕ ЗАПОСТАВУВААТ, А ДРУГИ ИЗГЛЕДААТ УБАВО НА 60 ГОДИНИ: Верувајте – не се работи за пари!

- Advertisement -

Многу од овие „запоставени“ или „занемарени“ жени ќе речат: „Да имав пари, ќе ви покажам колку добро изгледам!“ Но, тоа воопшто не е точно. Парите немаат врска со тоа, еве што има.

Лична нега. Навиките се многу важни. Особено оние наследни навики. Имено, ако мајката имала навика редовно да се грижи за себе, да оди на фризер, шминкер, маникир, педикир, тогаш тие навики ќе ги стекне и ќерката.

Ако мајката била жена која не се грижела за својот изглед, голема е веројатноста нејзината ќерка да не внимава премногу на својот изглед, иако секогаш има исклучоци.

Дали проблемот е во грижите? Сите имаме проблеми. Никој на овој свет не живее безгрижно. Има еден израз што треба да го научите како мантра: „Желбата раѓа илјада начини, а неподготвеноста илјада препреки“.

Неможност да се грижите за себе, мрзеливост, апатија, ниска самодоверба, сомнеж во себе – сето ова се причините зошто сте запоставени (ако сте), но ова се проблеми со кои треба да се справи вашиот психијатар .

Кои жени добро се грижат за себе? Тоа се жени кои живеат во градови , оние кои работат во канцеларии , образовни институции, клиники, големи продавници, салони за убавина. Постојаната комуникација со клиентите ги прави убави, дотерани – затоа што тоа е нивната лична карта.

Кои жени не се грижат добро за себе? Тоа се најчесто жени кои живеат во рурални средини , мали села. Се движат во тесни кругови, често се грижат за домаќинството, немаат време да се грижат за себе, да одат на фризер, да се шминкаат?

Дали ви требаат пари за да изгледате добро? Секоја жена која добро се грижи за себе ќе ви каже дека парите се неопходни . Вистинска крема која добро ја хидрира кожата не е скапа, на крајот на краиштата, купете кокосово масло и грижете се за вашето лице и тело. Домашните маски за лице се поефикасни од козметичките, можете сами да ја фарбате косата, да правите маникир, педикир, да ги отстраните влакната од лицето и телото …

Коко Шанел убаво кажа: „Нема грда жена, само мрзелива“. Нема подобра лекција за децата од задоволна, негувана и среќна мајка. Кога децата ќе видат дека нивната мајка е негувана и убава, се гордеат со неа, таа им е пример. Самопочитта не е нарцизам и себичност, тоа е живот!

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ