spot_img

„КОГА МЕ ОПЕРИРАШЕ, ДОКТОРОТ РЕЧЕ – „МИЛА, ТИ СИ ЗДРАВА ЖЕНА ОД ДЕНЕС“: Пејачката Ќана раскажува како преживеала рак

- Advertisement -

Пејачката Стојанка Митровиќ Чана во 2013 година откри дека има рак на дојка, а во оваа прилика раскажа како ја открила болеста и подоцна ја лекувала

Ракот на дојка денес не е редок, поради што е неопходно секој месец да се врши самопреглед, а еднаш годишно лекарски преглед на дојката. Пејачката Стојанка Митровиќ Чана со публиката на RTS Ordinacije ги сподели своите искуства во битката со ракот на дојката.

Како започна вашата борба со ракот?
“Поминаа скоро 13 години откако бев оперирана од рак. Во 2013 година открив дека имам рак. Немам никој во моето семејство кој имал сличен проблем или каков било проблем со ракот. Така што тоа не е гаранција .Ниту еден доктор не ме пратил на преглед.Имав 45 години и сум некоја што секоја година одел на ултразвук. Редовно одев на лекар.

Почна кога се подготвував за мојот годишен испит и едно утро слушнав ехо во мојата глава што ми вели: „ Оди на мамографија!“ Токму така.

Ништо не чувствував пред тоа, не беше ни возможно затоа што беше на толку скриено место што никакво пипкање не можеше да го открие.

Отидов на тој мамограф и докторот што ме прегледа ми рече: „На крајот на краиштата, ти си мајка, можеби ова е нешто поврзано со млечните канали, да видиме на ултразвук“. Кога ме прегледа на ултразвук, не виде ништо и ми рече да се вратам за неколку месеци.

Меѓутоа, откако ме научија дека времето е важно, решив да одам кај друга докторка , Славка Митровиќ, за поинакво мислење.

„Еве го – но погледнете во небото и прекрстете се, дојдовте на време!
Таа реченица ме однесе низ оперативна и постоперативна постапка. Си реков – „ дојдов на време“.

Имав многу прогресивен тип на рак кој спиеше во мене, но да почнеше силно, ќе беше страшно.
Додека се борев со болеста, сите ми велеа : „Ти си женска змеј, ќе ја поминеш“. Така си реков за да се снајдам.
Не примав хемотерапија, но по операцијата 5 години пиев некој лек кој го спречуваше доаѓањето на хормоните.

По операцијата, кога докторот ме разбуди, ми рече: „ Душо, од денес си здрава жена “. И јас продолжувам да се водам по таа реченица“.

Кои жени се изложени на ризик од рак на дојка?
Рана менструација, Дебелината, Пушењето, Физичка неактивност, 90% од ракот може да биде наследна
Меѓутоа, денес лекарите велат дека жените кои доаѓаат со рак на дојка често не припаѓаат на ниту една од овие групи.

Превентивните прегледи се единственото нешто што може да не спаси. Затоа, потребно е еднаш годишно да се прави лекарски преглед, а секој месец да се самопреглед.

Грижете се за себе и вашето здравје!

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ