spot_img

КОЈ МЕД Е НАЈЗДРАВ И КАКО ДА ГО КОРИСТЕТЕ ЗА СЛАБЕЊЕ: Земајте по една лажица мед растворен во ОВА секој втор ден! Килограмите исчезнуваат!

- Advertisement -

Пчеларот и апитерапевт открил се за медот – кој е најздрав, кој мед за што е добар и како се препознава фалсификуваниот мед. Медот одамна е познат по своите лековити ефекти, а за тоа што лекува медот во утринската програма на ТВ Прва повеќе раскажа акредитираниот апитерапевт и пчелар Жарко Степановиќ.

„Тој лекува хронични респираторни заболувања, дигестивни болести, сите можни болести. Медот е многу добар, особено за кардиоваскуларни заболувања, циркулација, за подобрување на меморијата, за органите за варење, добар е и за надворешна употреба, рече тој, а потоа ја урна заблудата за пергата во медот како најздрава состојка.

На прашањето кој мед е најдобар, тој вели дека нема најдобар, но посочува дека може да се каже дека шумата е најлековита, а открива и кој вид мед за што е добар.

„Не постои најдобар мед, секој природен мед е лековит, само разликата во составот и различните намени за употреба. Медот од багрем е лесен, добар е за органите за варење, како седатив, совршен е за слабеење, на многумина им е непознат.

По една лажица секој втор ден, ако добро се снајдете физички, земете лажица мед растворен во два-три децилитри вода, тежината едноставно полека исчезнува, неверојатно е како делува. Ливадскиот мед е многу добар, познат е по своите лековити својства за кардиоваскуларни заболувања. Најдобро е за простата со коприва, а инаку разни суплементи се комбинираат со мед, но самиот мед е многу лековит, бидејќи има се што му треба на телото.

Шумскиот или црниот мед има 30 пати повеќе минерали од другите видови мед, многу е корисен, може да се каже дека е најлековит“. Пчеларот и апитерапевтот откриле и дека е многу тешко да се открие дали медот е фалсификуван и објасни како најдобро се прави тоа.

„Проблемот не е само во фалсификуваниот мед, проблемот е да се утврди дали е фалсификуван. Има еден хемиски метод, најсигурен е, третина мед да се стави во тегла и две третини метанол, алкохол, се протресува. Ако на површината на теглата нема нечистотии, тогаш тоа е чист мед, ако се појави некоја сомнителна материја, тогаш тоа е фалсификат. Проблемот е што пчелите се третираат со несоодветни лекови. Има пчелни заболувања кои треба да се лекуваат со соодветни лекови, доза, а за жал, се уште користиме недозволени лекови и медот станува токсичен“.

Степановиќ објасни и како се користи пчелниот отров, еден од многу лековитите и корисни пчелни производи.
„Пчелниот отров се користи со триење на болното место, доколку е долниот дел се трие на лумбалниот дел од ‘рбетот и на заболените места. Ако горниот дел од телото е во горниот дел на ‘рбетот и рамената, на бронхијалните нерви“, рече тој и конечно откри што користи од пчелните производи:

„Наутро прво пијам тинктура од матичен млеч, тоа е висока доза матичен млеч, има 50 грама матичен млеч на литар 45 проценти метанол, капам 10 капки на лажичка, претходно протресувам, ставам под јазик. и е фантастичен за циркулација. После тоа земам една лажичка пчелен полен, се меша со мед, а корисен е само ако е потопен во мед. Дозата е исто така многу важна, превентивната доза е една лажичка пчелен полен со мед, а инаку една лажица е најмалку за лекување“.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ