Научниците велат дека ОВА ви го скратува животот без да знаете: 6 работи кои ве тераат да стареете побрзо

- Advertisement -

Кога станува збор за здравјето, многу луѓе несвесно лошо влијаат на него.
Добро е познато дека пушењето и пиењето алкохол се лоши и го скратуваат животот, но верувале или не, постојат многу посуптилни фактори кои предизвикуваат побрзо стареење и влошување на нашето здравје.

Станува збор за секојдневните навики и природните услови со кои сме опкружени. Повеќето од нив можат да бидат под влијание на луѓето за да ги намалат нивните лоши ефекти, но огромното мнозинство луѓе, токму поради незнаење, не преземаат ништо.

Никогаш не е доцна да ги промените вашите навики и да преземете дополнителни чекори за да се заштитите и да го зачувате вашето здравје. Почнувајќи од денес, почнете да внимавате на овие работи.

Сонцето Сонцето е фактор број еден кога станува збор за стареењето на кожата . Пигментацијата, појавата на брчки и опуштањето на кожата во голема мера зависат од тоа колку сме секојдневно изложени на сонце.
Едно јапонско истражување процени дека УВА и УВБ претставуваат дури 80 проценти од факторите кои влијаат на стареењето, додека остатокот е главно генетика, на која не можеме да влијаеме. УВ зраците стојат и зад развојот на ракот на кожата.
Затоа експертите советуваат да се користи крема за сончање секој ден, дури и кога времето е облачно.

Премногу седење, Долготрајното седење е поврзано со прекумерна тежина, дебелина, дијабетес тип 2 , некои видови рак и прерана смрт, според Националната здравствена служба на ОК.
Студијата од 2017 година на 1.500 жени покажа дека оние кои седат најмногу во текот на денот имаат клетки кои биолошки биле осум години постари од нивната вистинска возраст.

Сепак, истражувачите велат дека добрата вест е дека негативните здравствени ефекти од седењето може да се спротивстават со само половина час вежбање дневно.
Просечниот возрасен човек во ОК поминува девет часа дневно седејќи, и на работа и на слободно време. Научниците исто така советуваат да го намалите времето на седење, на пример, со стоење во јавен превоз или порано симнување од автобус.

Лоша исхрана, Несоодветната исхрана е причина за бројни болести и проблематични состојби, како што се висок крвен притисок, висок холестерол или дијабетес, а сето тоа може да доведе до прерана смрт. Хранливата и урамнотежена исхрана е една од клучните алатки за спречување на Алцхајмерова болест, а десетици студии покажаа дека тоа е точно.

Една неодамнешна студија, објавена во Американската академија за неврологија, покажа дека грицкањето обработена храна може да го скрати вашиот живот со тоа што ќе ве изложи на поголем ризик од деменција. Работата е во тоа што преработената храна е богата со додаден шеќер, масти и сол, а има малку влакна и протеини. Не би било лоша идеја да ги исфрлите од исхраната чипсот, бисквитите и безалкохолните сокови купени во продавница.

Д-р Ноел Јанг, соработник за клинички иновации во компанијата за тестирање на крв, вели дека е од суштинско значење да се внесува доволно влакна на дневна основа. Тој истакна дека храната богата со влакна, како што се зеленчукот, мешунките, житарките и овошјето, всушност може да го продолжи животниот век.

Веројатно знаете дека влакната се одговорни за доброто варење, но исто така имаат големо влијание врз нивото на шеќер и холестерол во крвта.
Стрес Хроничниот стрес исто така може да го забрза стареењето. Истражувачите од американскиот универзитет Јеил тестирале примероци од крв на 444 луѓе користејќи најсовремена технологија, а резултатите покажале дека луѓето со кумулативен стрес доживуваат забрзано генетско стареење, отпорност на инсулин и дијабетес тип 2.
Кај луѓето кои биле помалку изложени на стрес или знаеле како да се справат со него на вистински начин, резултатите биле далеку поповолни.

Недостаток на витамини Еден од клучните витамини е таканаречениот „сончев витамин“, односно витаминот Д. Истражувањето на експерти од Кралскиот колеџ, во кое учествуваа над 2.000 жени, откри дека ниските нивоа на витамин Д се поврзани со пократки теломери.

Теломерите се врвовите на нашите хромозоми кои ја штитат ДНК од оштетување. Тие природно се скратуваат како што старееме, па должината на теломерите често се користи како маркер за биолошко стареење. Споменатото истражување покажа дека жените со соодветно ниво на витамин Д имаат подолги теломери.
Истото истражување исто така покажа дека земањето мултивитамински додатоци е корисно од истата причина.

Недостаток на сон Колку пати сте го жртвувале спиењето за да излезете со пријателите, да положите испит или да завршите работа? Можеби мислите дека вредноста секогаш се исплати, но вредноста на сметка на спиењето има висока цена. Недостатокот на сон е поврзан со срцеви заболувања и дијабетес.

Спиењето помалку од 6 часа е поврзано со висок крвен притисок и нивоа на холестерол.

- Advertisement -
spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ