spot_img

Нашите баби најдобро знаеја: 3 работи кои секогаш ги имале во домот!

- Advertisement -

Секогаш се љубезни, не галат и генерално се многу поблаги од родителиte. Во нивните кујни јадевме храна чиј вкус нема да го заборавиме до крајот на животот.

Кога размислувате за детството , што прво ви паѓа на ум? Некое безгрижно време , игри со пријателите до вечер надвор, летни одмори на Јадранско Море. Се разбира, неизбежен дел од детството е одењето кај бабите и дедовците , нашите омилени членови на семејството, од кои многумина за жал веќе не се живи.

Бабите имаат посебно место во животот на секој човек . Секогаш се љубезни, нè галат и генерално се многу поблаги од родителите . Во нивните кујни јадевме храна чиј вкус нема да го заборавиме до крајот на животот. Колку што паметиме, досега сме пробале само вкусна храна, но ништо не може да се спореди со домашниот леб на баба ми . Што и да подготвува баба, секогаш е некако послатко и поубаво.

Што ве научи селото, нема да може ниту училиштето ниту градот: Вака пораснавме во природа!
Се сеќавате ли на работите што ги имаше баба во куќата што не ги гледавме толку често подоцна?

Некои од нив повторно се враќаат во своите домови, предизвикувајќи во нас тоа, малку тешко чувство на носталгија што со себе ги носи и нашите детски спомени. Овие 3 работи од практични причини повторно ни ги освојуваа домовите.

Мушама. Мушама е нешто што речиси секоја баба го имала на својата маса. Причината секако е практичноста . Секако, имаше и чаршафи за свечен ручек или прослава, но мушамите беа владетели на секојдневието во кујната.
На нив јадевме разни деликатеси, а сите најмногу сакавме слатки . Најдобро од сè, ако случајно истуриме нешто на масата, нема штета или лутина. Баба само брише со влажна крпа и се е во ред!

Денес мушамите можеме да ги купиме на големо, но и како поединечни парчиња. Згора на тоа, денес тие се произведуваат во различни варијанти, без разлика дали ни треба ПВЦ, силикон, за еднократна употреба или чипка. Многу семејства денес се одлучуваат за мушами поради малите деца , бидејќи тоа се покажа како практично решение. Во право беа бабите

Маст. Секој што се сеќава на пржените јајца на баба му со салата од домати и домашен леб, го памети како еден од најслатките оброци што ги јадел како дете. Ова се должи на свинската маст , храна која секоја баба ја користела секој ден при подготовката на храната.

Во последниве децении, сведоци сме на неоправдано класифицирање на мастите во 4 бели смртни случаи . Покрај брашното, шеќерот и солта, на листата на намирници кои треба да се избегнуваат се и свинската маст.

Меѓутоа, неодамна, многу студии покажаа дека овој тип на сатанизација на мастите е неоправдан. Всушност, излегува дека животинската маст е многу побезопасна во споредба со хидрогенизираните растителни масти, кои можат да се најдат во речиси сите готови производи.

Се верува дека свинската маст содржи дури 60% мононезаситени масти , главно олеинска киселина. Олеинската масна киселина ја забрзува работата на срцевиот мускул, го регулира нивото на холестерол во крвта и го намалува ризикот од срцев удар. Поради оваа причина, многу луѓе кои се грижат за исхраната, денес мора да имаат кофа со сало во својата куќа.
Секако, во ништо не треба да претерувате.

Мелница за кафе. Во ова брзо и лудо време, имаме се помалку време да се занимаваме со кујната . Во продавницата купуваме се што можеме, а подготовката за зимата неколку дена стана редок настан.
И ние купуваме кафе во продавница, но сите го паметиме мирисот на свежо печено кафе, кое е подготвено за мелење. Нашите баби тоа го правеа во рачни мелници за кафе, вртејќи ја рачката додека не се сомеле и последното зрно. По овој долг процес, кога ќе се свари шолја ароматично кафе, секоја голтка имаше посебна вредност и прекрасен вкус .

Во последниве години, се покажа дека кафето што го купуваме во продавниците не е чисто кафе , туку содржи сурогати како јачмен, ‘рж, слад, пченица, соја, пченка, па дури и грашок. Се додаваат во кафето поради масата. Иако тоа се претежно житарки кои никому нема да му наштетат, тоа е неприфатливо за вистинските љубители на кафе.
Токму поради оваа причина , мелниците за кафе почнаа да се враќаат во нашите домови . Некои ја зачувале рачната мелница на својата баба, па во неа мелат зрна кафе, а други користат малку помодерно решение во форма на електрична мелница. Во секој случај, дојде време мажот да се потруди малку повеќе за шолја вистинско кафе .

Нашите баби отсекогаш знаеле дека понекогаш мора да биде така…

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ