spot_img

НАЈБОГАТАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ НИТУ СО ПАРИ НЕ МОЖЕ ДА ГО КУПИ ШТО ГО НИЕ ГО ФРЛАМЕ: Нема да верувате како е животот во Катар

- Advertisement -

Катар се наоѓа во Југозападна Азија и се смета за една од најбогатите земји во светот. Сепак, ниту целото богатство на светот не може да им купи изворска вода, која во Катар ја нема

Светското првенство во фудбал годинава се одржува во Катар , па оваа земја ни стана исклучително интересна.
Денеска ви пишуваме за интересни работи поврзани со државата Катар:

Катар е опкружен со пустина. Тоа е оваа земја е создадена во пустина, поради што немаат свежа вода, па мора да дестилираат морска вода за да имаат вода за пиење. Поради сето ова, чистата вода е најскапиот пијалок во Катар.

Моќта е во рацете на емиратите со децении. Овде владее апсолутна монархија, а семејството Ал Тани владее со Катар од 1868 година по завршувањето на војната Катар-Бахреин. Сегашниот емир е Тамим бин Хамад ал Танин , кој владее со земјата од 2013 година. И неговата мајка , Моза, втората сопруга на шеикот Хамад, е веројатно најбогатата жена на светот.

99% од населението на Катар се граѓани на Доха. Според статистичките податоци, 9 од 10 жители на Катар живеат во Доха.

Целата храна во Катар се увезува од други земји бидејќи немаат обработливо земјиште.
Алкохолот е забранет во Катар.

Катар е втора најбезбедна земја во светот. Катар има втора најниска стапка на криминал во светот, веднаш зад Абу Даби.
Бројот на мажи е значително поголем од бројот на жени, на секои тројца мажи има по една жена.

Катар е една од најбогатите земји во светот. Голем дел од богатството доаѓа од нафтата и природниот гас, кои сочинуваат повеќе од 60 отсто од БДП. Катар веќе неколку години по ред е првата земја во светот кога се гледа бруто домашниот производ по глава на жител. На листата е пред Луксембург, Сингапур, Брунеи. Звучи речиси надреално, но пред само 70 години беше едно од најсиромашните места на планетата. Жителите на Катар, кој тогаш беше британски протекторат, живееја од риболов и продавање бисерни школки.

Кон крајот на триесеттите години на минатиот век нафтата се појави во гратчето Духан, на западот на земјата. Катар почна да го продава на светот и оттогаш ништо не е исто. Сепак, вистинскиот развој започна дури во седумдесеттите. Катар стекна независност од Велика Британија во 1971 година, а во тие години во Персискиот залив беше откриено најголемото единствено наоѓалиште на природен гас во светот. Енергетскиот извор кој некогаш се сметаше за речиси безвреден ќе ја трансформира земјата преку ноќ и ќе го направи Катар она што го гледаме денес.

1Во последните две децении, членовите на владејачкото семејство Ал Тани инвестираа многу пари во уметноста и културата. Денес, Катар е еден од најголемите купувачи на уметнички дела во светот. Речиси 10.000 експонати од целиот исламски свет се сместени во Музејот на исламската уметност, зграда која се наоѓа на вештачки полуостров со поглед на модерната Доха.

Освен влијанието на исламот, животот во Катар бил под силно влијание на бедуинската, номадска култура. Во однос на нивната историја, Катарците најмногу го паметат националниот празник 18 декември. На тој ден во 1878 година, шеикот Џасим бин Мухамед ал Тани, основачот на современиот Катар, успеал да ги обедини локалните катарски племиња.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ