spot_img

„НА СЛИКАВА ИМА ДОМАТ ТУРИСТИ И ИМАМ САМО ЕДЕН ДА ИМ ПОРАЧАМ“ Сликава масовно се споделува на интернет, ШТО ЌЕ КАЖИТЕ? (ФОТО)

- Advertisement -

Рака на срце, ќе признаете дека тимот, „туристичкиот рај“ како што погрдно го нарекуваат, веројатно е подобар од нас. На крајот на краиштата, тие се на море
Секоја година во ова време од пепелта повторно се раѓа фразата „ДОМАТ ТУРИСТИ“, која лесно се прифаќа во оваа клима и се користи повторно и повторно. Сепак, една фотографија со краток текст деновиве масовно се споделува на социјалните мрежи и се случи пресврт кој малкумина го очекуваа.

Веројатно барем неколку пати сте слушнале за „ДОМАТ ТУРИСТИ“. Накратко, според некое општо разбирање, во нив спаѓаат претежно Балканци кои со семејствата одат на море и со себе носат багажник полно со храна, што сите заедно го носат на плажа и таму се гостат како на гозба. Сепак, има и друга страна на оваа фраза која сите ја забораваат, па затоа една фотографија молскавично се шири на Фејсбук.

На групата „Во живо од Грција“ се појави фотографија од семејство кое ужива на плажа со сендвичи во рацете, со следниов текст:

„На сликата ги гледаме таканаречените „домат туристи“ и тоа е нешто за смеење, омаловажување и срам. Имам само зборови на поддршка за оние родители кои и покрај лошата финансиска состојба успеваат да најдат начин нивните деца да одат на море, макар и да јадат паштета што ја донеле намачкана со леб и домати. Браво лавови! Поддршка за родителите на туристите од домати“, стои на фотографијата која ја лајкувале над 7.000 луѓе. !

– Ова е прекрасно семејство и прекрасно е чувството да се биде во толку прекрасно имагинативно опкружување и да се јаде слатко што и да донесеш од дома. Тоа е благослов, а не срам. Тоа е среќно и семејни собири. Секоја чест за секое толку прекрасно семејство. Тоа се вика богатство.
– Легендата вели дека еднаш луѓето ќе престанат да гледаат во туѓите: чинија, кревет, паричник. И тогаш среќно продолжи со својот живот.

– Тие 10 дена на море ќе им бидат покорисни на децата отколку 10 ручеци во скап ресторан. Колку деца има во Србија кои никогаш не виделе море. Поддршка за родителите и децата.
– Тие намази од паштети и вкусни домати, сендвичи, лубеници… Сите тие дијаконии од кесичката, имаат свој шарм.
„Само смејте ми, јас сум професионален турист на домати“: Србите открија што носат во Грција и изби општа дискусија

– Не е важно што јадат, гледаш ли колку е убава оваа слика? Семејство заедно, има ли нешто поубаво од тоа? Поубава слика од која било храна од луксузен ресторан.
– Воопшто не ми е јасно зошто сите овие штотуку ковани Скоројевици се згрозуваат во некои групи од вакви работи кога сите ние пораснавме и поминавме одлични одмори со сендвичи, праски, пченка и други ѓакони на плажа. Мама секогаш го влечеше тој огромен фрижидер. И ни беше толку убаво и слатко што после капење и скокање седнавме и слатко јадевме – прочитајте ги коментарите под сликата која за неколку дена ги освои социјалните мрежи.
Рака на срце, ќе признаете дека тимот, „туристичкиот рај“ како што погрдно го нарекуваат, веројатно е подобар од нас. На крајот на краиштата, тие се на море.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ