spot_img

НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА ВЕ ИЗМАМАТ Еве како да препознаете дали доматите што ги купувате се природни или полни со хемикалии

- Advertisement -

Еден многу едноставен трик ќе открие дали се обидуваат да ве „нахранат“ со домати полни со хемикалии, пестициди и други штетни материи

Повеќето продавачи ќе ве убедат дека нивните производи се 100% органски, дека се одгледуваат без додавање на хемикалии, пестициди и други штетни материи.

Претходно се сметаше дека еден од критериумите за избор на „органски“ зеленчук и овошје е обликот на овошјето. Па, ако сите домати се со иста големина и боја, најверојатно се „испрскани“.

Шефот на ресторанот „Одеса-мама“ вели дека нешто друго е пресудно.
Еден многу едноставен трик ќе открие дали се обидуваат да ве измамат.

Лесно притиснете го доматот со раката . Ако остане цврст и покрај притисокот, и ако сите во гајба се такви – сигурно се користеле хемикалии во одгледувањето. Вистинските „домашни“ домати малку ќе омекнат кога ќе ги притиснете“, откри готвачот

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ