spot_img

НЕ ЈА ЧУВАЈТЕ ЛУБЕНИЦАТА ВО ФРИЖИДЕР: Еве што треба да направите и ќе остане СВЕЖА ПОДОЛГО

- Advertisement -

Научете како најдобро да ја одржувате лубеницата свежа што е можно подолго.

Лубеницата е омиленото овошје на многу луѓе во лето бидејќи е многу освежувачко. Затоа е најлогично повеќето луѓе да го чуваат во фрижидер за да издржи подолго и да биде ладна кога сакаме да ја јадеме. Сепак, експертите велат дека ова не е секогаш најдоброто место.

Тие советуваат да оставите лубеница која не е баш зрела на собна температура, но подалеку од директна сончева светлина, бидејќи на тој начин ќе ги задржи хранливите состојки и вкусот, додека во фрижидер побрзо ќе го изгуби вкусот и бојата.

Во просторија со умерена температура или малку климатизирана, лубеницата ќе издржи до две недели.

Ако вашата лубеница е веќе зрела и немате време да ја јадете, не ја сечете. Во тој случај, целата лубеница ставете ја во фрижидер, каде што може да остане свежа уште две до три недели. На овој начин ниските температури ќе го забават процесот на зреење.

Фрижидерот е добра опција дури и ако лубеницата е веќе исечена, а потоа парчињата треба да се стават во херметички сад за чување храна или во пластична фолија, за да се зачува текстурата и сочноста, но и парчињата лубеница да се впијат што помалку. други мириси од фрижидерот.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ