spot_img

ПИТАТА ЗА КОЈА ВЕЛАТ СИТЕ ДЕКЕ ПОДОБРА И ОД НАЈДОБРИОТ БУРЕК: Потребни се само 10 минути за да се направи, а тајната е во 1 РАБОТА

- Advertisement -

Секоја жена треба да го запише рецептот за пита со сирење што е повкусна од бурекот, бидејќи е одличен „кец во ракав“ за секоја пригода.

Иако постојат безброј начини да направите пита со сирење , ние ви носиме еден многу посебен! Може да се подготви за само десет минути, а секој што го пробал тврди дека е повкусен и од бурекот , а вкусот е едноставно незаборавен. Финтата е во редење готови кори за пити кои ги користат искусните домаќинки.

Ви треба:500 гр свежо сирење, 1 павлака или 1 чаша грчки јогурт, 1 јајце,сол, кори, 100 гр путер, 1 лажица масло
Начин на подготовка:Во поголем сад измешајте свежо сирење и павлака или чаша грчки јогурт. Додадете го јајцето и солта. Растопете го путерот со една лажица масло. Измешајте го.

Намачкајте ја кората и преклопете ја на половина, па повторно на половина. Ставете го на дното на садот. Премачкајте ги и другите две кори со путер, преклопете ги само еднаш, повторно премачкајте ги со путер и ставете ги во садот така што да ги покријат дното и работ на садот.

На дното ставете парче сирење. Врз сирењето ставете уште една кора која двапати сте ја превиткале и сте ја намачкале со путер. Додадете ги двете кори превиткани само еднаш, додајте го остатокот од сирењето, па повторно додајте ја кората превиткана двапати.

Сега преклопете го делот од кората што виси надвор од калапот на задната кора, така што ја покрива целата површина и сето тоа изматете го со смеса од путер и масло. Печете на 200 степени 20 до 30 минути или додека питата не добие убава златна боја.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ