Само еден зачин ќе го претвори компирот во рерна во вистинско совршенство: Задолжително пробајте

- Advertisement -

Кари е мешавина составена од неколку зачини

Нивната комбинација зависи од тоа во кој дел од светот се прави карито, а најзастапени состојки се куркумата, коријандерот, кардамонот, кимот, босилекот и црвената лута пиперка.

Еве рецепт за компири во кари печени во рерна.

Компоненти: 1 кг компири, 150 мл пиво, 100 мл масло, 1 лажица кари

Подготовка:

Измијте ги компирите, излупете ги и ако се големи исечете ги на помали парчиња. Додадете сол, бибер по вкус, додадете кари и измешајте.

Се редат во плех, се прелива со масло и пиво. Печете во загреана рерна на 200 степени додека не омекнат и поруменат.

- Advertisement -
spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ