spot_img

СИТЕ ГО ПРАВААТ ОВА ЗА СВЕТИ НИКОЛА, А ВО ПРАШАЊЕ Е ГРЕВ НАД ГРЕВОВИТЕ!

- Advertisement -

Протоѓаконот Љубомир Ранковиќ истакна дека за време на празнувањето на крштевањето се недозволиви пцовки, пушење и фалење со скапа храна, бидејќи сè што е поскромно е и похристијанско.

Свети Никола , кај нашиот народ познат како Ден на Никола, се празнува во понеделник на 19 декември.Според црковното толкување, се празнува исклучиво за време на Великиот пост , бидејќи секогаш се паѓа за време на Божиќниот пост, и во тоа нема сомнеж.

Кога станува збор за самата трпеза – колку поскромно толку подобро, а покрај храната треба да се земе предвид и однесувањето на забавата, без разлика дали сте домаќин или гостин.

Грев над гревовите! Како што објасни за Среќна Република протоѓаконот Љубомир Ранковиќ, уредник на „Гласот на црквата“, секогаш е подобро воопшто да не се слави отколку претерано да се слави Свети Никола .

Мрсната слава за Свети Никола е јавен скандал и практично ширење на неморал. Уште полошо е кога се пржи малку риба за да се почитува формата, а остатокот од трпезата е мрсна храна. Тоа е врв на безбожноста и фарисејството, што најмногу го осуди самиот Христос, а тие го осудија и го распнаа. Тоа е грев над гревовите – рече протоѓакон Ранковиќ.

Тој имаше јасна порака на прашањето како треба да изгледа посниот оброк и какви грешки прават нашите домаќинки.
Вообичаениот посен оброк, колку што знам, има предјадење, потоа риба или супа од зеленчук , омилено балканско јадење, грав, посна сарма која може многу убаво да се подготви и секако риба.

Непотребно е да се купи малку чадена, сува или скапа риба за да се покаже одредено богатство во домаќинството. Истото важи и за посни колачи . Славата е прво и основно духовно искуство. Секако дека е убаво да се почестуваат гостите, но колку е поскромно, толку е похристијанско – истакна тој.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ