spot_img

СИТЕ ЌЕ ПОЧИНИМЕ, САМО Е ПРАШАЊЕ КОГА, ЗОШТО И КАКО: Доктор открива совети за ДЛАБОКА СТАРОСТ и како да се живее до СТО

- Advertisement -

Како да се живее до длабока старост, без поголеми здравствени проблеми, советува д-р Џорџ Д.Лундберг, кој наскоро ќе наполни 90 години.

Како сопруг, татко и дедо , но и новинар, веројатно најмногу сум загрижен за квалитетот на животот. Како лекар и судски патолог, многу се грижам за должината на животот и квалитетот, објаснува д-р Џорџ Д. Лунберг за Medscape .

Тој вели дека е малку предоцна да се избере да се живее животот на предците, но дека постојат начини да го продолжите вашиот „рок на траење“ на квалитетен начин.

Д-р Лунберг верува дека иако никогаш не треба да вдишувате чад од тутун, треба да го одржувате индексот на телесна маса во „здрав опсег“ користејќи различни алатки.
„ Одржувајте го вашиот крвен притисок во „здрав опсег“ со или без лекови и низок пулс во мирување, и најверојатно ќе доживеете длабока старост .

Секој од нас, вели докторот, навистина може успешно да го контролира својот квалитет на живот, должината на својот живот и параметрите на умирање.

На патот кон полека и убаво „созревање“, овие работи можат да бидат пресудни за многу поединци и ситуации, а има, вели, цврсти докази кои ги поткрепуваат повеќето негови тврдења.

Еве што друго треба да направите за да станете стогодишник:
Не консумирајте шеќер, додаден во домашни или ресторански оброци, безалкохолни пијалоци, овошни сокови, печива, десерти или преработена храна.

Јадете цели зрна, вклучително и трици. Јадете надземен, лиснат зеленчук, малку коренест зеленчук, јаткасти плодови и кикирики, но и бобинки и внесете дополнителни влакна.

Земете додаток на магнезиум дневно, а можеби и витамини К2, Ц и Д.
Не грижете се за конзумирање на животински и растителни масти (без транс масти), вклучувајќи млеко, сирење, месо, живина, морска храна и јајца. Уживајте во овие намирници, но умерено.

Два богати оброци дневно , без грицкање меѓу оброците, се најдобриот избор доколку сакате да го зачувате вашето здравје и да доживеете длабока старост.

Можете да пиете некои алкохолни пијалоци, но не пред 17:00 часот, или воопшто да не ги пиете.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ