spot_img

СТРАШНО СВЕДОШТВО НА СТУДЕНТКА Во еден момент мислела дека е само настинка, а во друг се бореле за нејзиниот ЖИВОТ

- Advertisement -

Студентката Џејми Батлер (20) била на неколку секунди од смртта кога и била дијагностицирана сепса, иако првично мислела дека е обична настинка.

20-годишната студентка поминала речиси еден месец во болница откако антибиотиците не и помогнале со настинката.
Џема Батлер (20) го сподели своето искуство за Мирор и во таа прилика откри дека се бори за живот, а верувала дека само настинала, бидејќи во зимските месеци е повеќе склона кон тоа.

Џема за првпат почнала да се чувствува полошо за време на предавањата на факултетот, но, како што вели, „кревала раменици“, мислејќи дека послабата кашлица и уморот брзо ќе поминат.

Сепак, следеа деновите кога не можеше да стане од кревет, а потоа неконтролирано се тресеше. Се испостави дека се работи за сепса – труење на крвта, одговор на инфекција опасна по живот.

„Се чувствував како да ме боли грлото и ми дадоа антибиотици поради сомневање за тонзилитис, но всушност тоа беше сепса. Благодарение на моето искуство, забележав дека луѓето често се збунети со овој термин и се прашуваат на кои знаци треба да внимаваат “, рече таа.

“Претпоставував дека моите симптоми се резултат на вирусна инфекција и дека ќе исчезнат сами од себе. Сепак, бев многу загрижена кога сè стана неподносливо. Не можев да станам од кревет и да се истуширам. Моето тело беше слабо и Не можев да стојам на нозе бидејќи неконтролирано ми се тресеа нозете“, изјави Џема.

“Спиев со ширум отворен прозорец, и покрај тоа што беше премногу студено, за да се обидам да ја контролирам температурата и длабокото потење. Знаев дека нешто не е во ред и решив да побарам помош”, изјавила студентката која отишла на лекар.

По два парацетамоли, температурата и паднала и била испратена дома со антибиотици за една недела. Иако сè уште не можеше да им се врати на секојдневните обврски, Џема почна малку да се подобрува.

„Завршив со антибиотиците кои ми ги дадоа во болница и иако се чувствував малку подобро, најлошото допрва требаше да дојде. Два дена откако дојдов дома, тешко се разболев. Не можев повторно да јадам и добив оток на десната страна страна на мојата вилица, што „значеше дека не можам да ја отворам устата пошироко повеќе од неколку сантиметри. Беше крајно исцрпувачки и застрашувачки, бидејќи чувствував дека изгубив контрола над моето тело“, вели Џема.

Мајката на Џејми ја однела во друга болница каде и било дијагностицирано воспаление на вилицата. Ја испратиле дома, но следниот ден болката во вилицата и грлото била уште посилна. По скенирањата и тестовите, лекарите откриле дека Гема има ретка инфекција во грлото, за која се верува дека довела до сепса.

По 13 дена поминати во болница, Гема се борела за живот и конечно закрепнала.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ