spot_img

ТАА била во автомобилот кога загина Тоше Проески: Никогаш не отишла на неговиот гроб, а еве каде е денес

- Advertisement -

Љиљана Петровиќ беше менаџерка на починатиот пејач Тоше Проески , а во една прилика можеше да зборува за трагедијата што се случи на 16 октомври 2007 година.

Кобната вечер се враќале од настап во Хрватска, а никој не можел да претпостави што ќе се случи и дека ова ќе биде нивното последно заедничко возење. Поминаа 15 години од смртта на Тошет, а по несреќата, Љиљана се преселила во Ниш, каде работи, но и лекува тага, а во 2017 година се присетила на покојниот пејач кого никогаш не го преболела.

Времето не ги лекува раните. Никогаш не сум била на гробот на Тоше, немам сила за тоа и по десет години. Никогаш повеќе не пуштив ниту една од песните што ги пееше. Не може. Сè уште не можам да го слушнам неговиот глас и сето тоа. Омилена ми е неговата песна „Кога мириса црешата“, но не ја слушам десет години – изјавила Љиљана во 2017 година со сет во гласот.

Таа кобна вечер Љиљана била во автомобилот со Тошет, а со тешки повреди била префрлена во болницата во Нова Градишка каде дознала дека Проески починал на лице место. Оттогаш, нејзиниот живот ја изгубил смислата. Кога се опоравила, решила да го промени животот и ги прекинала сите врски што ќе ја потсетуваат на него.

Потребна беше многу храброст да го сменам мојот живот од дното нагоре. Секогаш е тешко да се откажете од нешто во што сте биле добри и да започнете нешто ново од нула. Особено кога сте во состојбата во која бев јас, секако дека е тешко. Природата во тоа време ми беше лек за душата, па многу и должам – изјавила Љиљана која одгледува лаванда и од неа живее:

По сцената оваа работа ми беше единствениот лек. После сето тоа лудило. Не можев да преболам се што ми се случи тогаш. Едноставно повеќе не можев да ја работам работата што ја работев. Тоше ми значеше премногу, многу повеќе од музиката и мојата работа. На крајот на краиштата, не бев способна за такво нешто – додаде таа.

Тоше почина на 26-годишна возраст. Немам контакт со неговото семејство, само ја затворив таа приказна. Се откажав од се, само секогаш го носам со себе и тоа ми е доволно. Луѓето мора да сфатат дека јас бев дел од животот на Тошет, се вложив во него и затоа бевме толку успешни. Со неговото заминување си замина и еден дел од мене – изјави во една прилика Петровиќ.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ