spot_img

УТРЕ МУЗИКАТА Е ЗАБРАНЕТА! Започна СТРАДАЛНА НЕДЕЛА, а еве што треба (и што не треба) да се прави секој ден

- Advertisement -

Последната недела од велигденските пости е пред нас. Популарно е позната и како страдална, страстна или Света недела

Започна седмата, последна недела од Велигденскиот пост . Сите денови во него се нарекуваат Свети, така што денес е Велики понеделник . Последната недела од Велигденскиот пост, Страдалната седмица, ја воведува Тајната на Господовото страдање.

Оваа недела верниците треба да се потрудат да си ги простат сите гревови и навреди, затоа што, учи христијанството, ако им простиме на другите и Христос ќе ни прости.

Верниците оваа недела ја поминуваат во најстрог пост, на вода.
Се јаде само леб, сол и овошје, а Велики петок и Велика сабота се целосно без храна. Маслото и виното се дозволени само на Велики четврток, бидејќи на тој ден е востановена Светата Тајна Причест.

Секој ден од оваа недела има своја тема – понеделник, вторник и среда се посветени на споменот на последните проповеди на Исус Христос.

Страствен понеделник Во понеделник започнува седмата недела од големиот пост. Според црковното предание, оваа недела беше наречена Голема затоа што Исус Христос направи големи дела оваа недела.

Страствен вторник На овој ден строго се почитувал постот, што значело дека еднаш во денот се вкусувало нешто многу ситно, како вода или кафе. Карактеристично е што музика не се слуша поради страдањата на Исус на Голем петок.
Голема среда Ова е последниот работен ден во неделата, а на Велика среда во некои делови се бојадисуваат јајца.

Голем четврток Овој ден е целосно посветен на земјоделството. Секаква работа е забранета освен сеење лубеници. Се веруваше дека лубениците, доколку се посеат на овој ден, ќе бидат напреднати.
На Велики четврток се сеќаваме на Тајната вечера и на Христовото миење на нозете на светите апостоли, со кои Господ нè учи на најдлабоко смирение. На некои места веќе почнува боењето на јајцата.

Голем Петок На Голем петок, на денот на страдањето на Синот Божји, Црквата се сеќава на бројни настани – од изнесувањето на Исус Христос пред дворот на Понтиј Пилат, до полагањето на неговото тело во гробот. Кој може, по цел ден ништо не јаде, другите не јадат и не пијат додека не се извади плаштеницата, односно до 3 часот попладне.

Голема Сабота Суво јадење, односно само леб и вода, се пропишува и за Велика Сабота, единствената посна сабота на вода во текот на годината..

Велигден Во недела го славиме Христовото Воскресение.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ