spot_img

УТРЕ ЈА СЛАВИМЕ СВЕТА ВЕЛИКОМАЧЕНИЧКА АНАСТАСИЈА: За спас на својата душа, секоја жена треба да направи ЕДНО

- Advertisement -

Утре, четврти ден од новата година, ја славиме светата великомаченичка Анастасија, а на тој ден задолжителен е постот и искрената молитва.

Светата великомаченичка Анастасија е родена во Рим , во домот на богат татко. Од рана возраст, таа беше голем верник, кој го почитуваше Исус Христос. Нејзиниот татко ја принудил да се омажи за паганскиот господар Публиј.

Анастасија одбила да ги исполни своите брачни обврски, наведувајќи ги женските болести. Поради тоа, нејзиниот сопруг ја мачел со глад и ја затворил во куќата. Но, кога дознал дека таа редовно ги посетува занданите каде што биле христијанските маченици, им носи храна, им ги мие раните, им дели милостина – ја избркал.

Таа отиде во Македонија каде продолжи да им помага на луѓето кои страдаат во името на Христос. Таму би била препознаена како христијанка, поради што би била фатена и однесена на рочишта пред разни судии.

Осудена на смрт од глад, Анастасија живеела без храна во зандана, молејќи се. Потоа ја качиле на брод со некои други христијани за да ја потонат, но и таму Бог ја спасил.

На крајот таа починала од последиците на изгорениците. Пострада и се пресели во Царството Христово во 304 година.
Денес за секоја жена е многу важно да направи добро дело во името на великомаченичката Анастасија.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ