(ФОТО)РУСКИ МИЛИОНЕР (53) ЗАГИНА ПОД МИСТЕРИОЗНИ ОКОЛНОСТИ: Се урна хеликоптер, две работи предизвикуваат сомнеж

- Advertisement -

Рускиот милијардер Вичеслав Таран (53) загина во хеликоптерска несреќа во Швајцарија под мистериозни околности, пишува британски The Sun.

Имено, несреќата се случила на југоистокот на Франција кај селото Елзе, откако хеликоптерот Еурокоптер ЕЦ130 (Х130) полетал од Лозана.

Според британскиот таблоид, кој се повикува на локалните медиуми од Монако, во хеликоптерот требало да има уште еден неименуван патник, но тој во последен момент откажал да се качи на кобниот лет.

Друга работа што предизвикува сомнеж е фактот дека неговиот хеликоптер се урнал на добро време, пишува Daily Mail .
Во несреќата загинал и францускиот пилот (35), кој управувал со леталото.

Заменик-јавниот обвинител во Ница го посети местото на несреќата и рече дека не може да ја исклучи вината на „трето лице“.

Инаку, Таран е основач на трговската и инвестициската платформа Либертек и Форекс Клуб, а според некои информации бил близок до руските разузнавачки служби.

Сепак, тој наводно имал врски со странските разузнавачки служби на Русија.
Украинската новинска агенција UNIAN го опиша како „милијардер крипто-бизнисмен“, обвинувајќи го дека е одговорен за „перење руски средства преку системот на операции со криптовалути“. Дејли Стар .

Серија мистериозни смртни случаи на руски бизнисмени.
Смртта на Таран следи по голем број руски бизнисмени кои загинаа во мистериозни околности во периодот по избувнувањето на руската војна во Украина.

Претходно овој месец, Виктор Черкесов (72), близок шпионски ментор на КГБ на рускиот претседател Владимир Путин, кој беше деградиран откако се осмели јавно да го критикува лидерот на Кремљ, почина од необјаснета „тешка болест“.

Меѓу неодамнешните смртни случаи е Иван Печорин , 39, директор на корпорацијата за развој на Далечниот Исток и Арктикот, кој „падна во морето“ од својата јахта во септември.

Истиот месец во својот стан во Москва е убиен Павел Пчелников (52), ПР менаџер на Руски железници.

На листата на мистериозно загинати е и Александар Тјулаков (61), висок извршен директор на Гаспром, кој беше пронајден обесен во неговиот дом, во Москва.

- Advertisement -
spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ