spot_img

(ФОТО)ТАГА ДО НЕБОТО: ПРЕДИЗВИК НА ТИК ТОК ГО ЧИНЕШЕ ЖИВОТ? ДЕНЕС ТОЧНО 15 ЧАСОТ АРЧИ ГО ИСКЛУЧИЈА ОД АПАРАТИ: Семејството во солзи се прости од него

- Advertisement -

Семејството на Арчи Батерсби ги поминуваа последните моменти со него, откако на 12-годишното момче ќе му биде исклучени апаратите за одржување во живот во 11 часот по локално време (15 часот по средноевропско време), пишува Дејли мејл.

Холи Денс и Пол Батерсби вчера ја загубија најновата правна битка да го извлечат своето 12-годишно момче од Кралската лондонска болница и да го префрлат на друго место.
Тие сакаа да ги „поминат последните моменти“ во мир – без медицински сестри и лекари. Родителите поднеле жалба до Апелациониот суд во обид да ја оспорат пресудата на Високиот суд, но жалбата била отфрлена.

Високиот суд пресуди дека потегот не е во најдобар интерес на Арчи, нарекувајќи ги ризиците „големи и непредвидливи“.

Семејството на Арчи потоа побара помош од Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП), но неговите судии рекоа дека нема да интервенираат со „привремените мерки“ дозволени во „посебни“ случаи.
Им било кажано дека ќе биде повлечена во 11 часот, се вели во соопштението на Кристијан Концерн.

Портпаролот на групата рече: Сите правни патишта се исцрпени. Семејството е уништено и поминува драгоцено време со Арчи. Barts Health NHS Trust рече дека нивната позиција останува иста со тоа што нема да се направат промени во грижата за Арчи „додека не се решат отворените правни прашања“. Во нејзината одлука вчераутро, судијката г-ѓа Џастис Теис рече дека Арчи треба да остане во болница кога ќе престане лекувањето.

Таа ја повтори загриженоста на здравствената доверба одговорна за грижата на Арчи, која утврди дека состојбата на момчето е премногу нестабилна за да биде преместено. Лекарите стравуваат дека патувањето до брзата помош „најверојатно ќе го забрза предвременото влошување што семејството сака да го избегне“.

Семејството сега поднело жалба на одлуката на судијата. Судијата Теис го одложи повлекувањето на лекувањето на Арчи до 15 часот денес за да даде време за поднесување жалба.

Холи денеска остро ја критикуваше пресудата на Високиот суд – донесена доцна синоќа, но беше објавена само утринава – како „болна и срамна“ во интервју за Скај њуз.
Вчера беше откриено дека Холи најверојатно ќе му даде на својот син реанимација од уста на уста доколку лекарите го повлечат кислородот кога апаратите се исклучени.

Мајката вети дека „ќе продолжи да му дава кислород“ доколку лекарите го извадат 12-годишното дете од машината и ќе бидат „подготвени да направат се“ за да го одржат во живот.
Портпаролот на предизборната група „Christian Law Center“ – кој го поддржува семејството – изјави за „Сан“ дека реанимацијата од уста до уста „можеби е она на што Холи треба да прибегне“.

Тој се осврна на „трауматичниот“ случај на малиот Алфи Еванс, чии родители започнаа слична правна битка со семејството на Арчи кога лекарите сакаа да му ја исклучат машината.
Таткото на Алфи, Том, му дал на момчето реанимација уста на уста за да го одржи во живот детето што умира во неговите катастрофални последни моменти.
Тоа доаѓа откако Европскиот суд за човекови права во средата ја отфрли најновата жалба на Холи и Пол да се одржи доживотно одржување на Арчи, оставајќи ја Холи „апсолутно скршена “.

Следниот ден, семејството поднесе барање до Високиот суд да го премести Арчи од Кралската лондонска болница во хоспис за неговите последни часови. Во вчерашната изјава, Холи рече:
Ако Арчи е лишен од кислород, ако и кога ќе се отстрани одржувањето во живот, ќе продолжам да му давам кислород. Се молам Високиот суд да ја направи вистинската работа. Ако ни одбијат дозвола да го однесеме и да го ставиме на палијативен кислород, тоа едноставно ќе биде нехумано и нема да направи ништо за „достоинството“ на Арчи. Целиот систем е нареден против нас. Реформата сега мора да помине низ Законот на Чарли, така што ниту еден родител не мора да помине низ ова. Ќе се бориме до крај за правото на Арчи да живее.

Адвокатите на семејството имаа рок до 9 часот наутро во четвртокот да поднесат жалба до Високиот суд за да се пресели нивниот мал син од Кралската лондонска болница.
Како Арчи се повреди? Мајката на Арчи, Холи Денс, верува дека тој претрпел оштетување на мозокот поради учеството во предизвикот на социјалните мрежи, откако го открила како онесвестен во нивниот дом на 7 април 2022 година.
Трендот е познат како „предизвик за гушење“ или „предизвик за онесвестување“ и е еден од најновите во низата опасни трендови што се појавуваат на TikTok.

Предизвикот веќе резултираше со смртта на 8-годишната Лалани Ерика Рене Волтон од Тексас и 9-годишната Аријана Џелин Аројо од Висконсин.
Како Арчи добил оштетување на мозокот? Предизвикот за гушење доведува до недостаток на кислород во мозокот, што може да биде фатално. Иако не се знае со сигурност дали Арчи го испробувал предизвикот, неговата мајка верува дека е така, откако го пронашла со јамка околу вратот.

Арчи никогаш не се освестил откако неговата мајка го пронашла без свест дома на почетокот на април и оттогаш е во кома од повреди на мозокот.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ