spot_img

(ФОТО) СТАВЕТЕ ГО ОВА ВО САКСИЈА И ЦВЕЌЕТО НИКОГАШ НЕМА ДА ОВЕНЕ: Одличен трик на искусни цвеќари за растенијата секогаш да изгледаат свежо

- Advertisement -

Ви носиме трик со кој цвеќињата никогаш не венеат, а тоа е многу едноставно.
За да бидат беспрекорни, цвеќињата бараат посебна грижа, а постојат различни трикови кои можат да придонесат за нивниот напредок и да ги одржат во живот. Имено, еден од триковите бара филтер за кафе .

Малите хартиени филтри имаат многу намени, а некои се многу корисни за вашите растенија и градина! Не е тешко да ги направите корисни за растенијата: првиот чекор е да ставите филтер за кафе на дното на саксијата. Треба да се стави помеѓу почвата и дренажните дупки на садот – каде што обично поминуваат вода и нечистотија. Кога ќе го направите тоа, филтерот ќе ја пропушти водата и ќе ја задржи нечистотијата, пишува Opanak.rs.

Многу често нечистотијата ги затнува отворите, а тоа го спречува поминувањето на вишокот вода, како и протокот на воздух. Ова може да предизвика гниење на корените на растението и овенување.

Бидејќи се впиваат, тие ќе ја задржат влагата секогаш кога ќе ги наводнете цвеќињата. Нема да има премногу влага за корените да изгниеат – само доволно влага. Значи, ако користите филтри за кафе, нема да морате да го полевате растението толку често.

И последно, но не и најмалку важно, филтрите за кафе се корисни кога треба да пресадите растение. Ќе ја спречи почвата да не се распаѓа наоколу.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ