spot_img

5 пораки кои ви ги испраќа телото кои можат да ви го спасат животот

- Advertisement -

Нашето тело ни испраќа пораки секој ден. Ви пренесуваме 5 многу важни пораки кои можете да ги проверите дома, а можат да ви го спасат животот.

Нашиот организам, и надворешно и внатрешно, е неверојатна машина која управува со голем број фактори како што се секојдневната исхрана, дневните рутини и начинот на живот. Но, исто така, телото секојдневно ни испраќа одредени пораки преку кои можете да дознаете каква е неговата состојба.

  • Еве 5 многу важни пораки кои можете да ги прочитате дома и кои можат да ви го спасат животот.

Урина Првото патување во тоалет наутро не ги открива знаците на воспаление, туку многу повеќе. Имено, урината содржи повеќе од 70 отсто маркери со чија помош можете да ја дознаете состојбата на вашето тело. Бојата и мирисот на урината се многу важен показател за здравјето, еве ги деталите:

Бојата. Бојата на урината пред сè кажува за степенот на хидратација на телото. Дефинитивно се претпочита посветла нијанса од потемна, што може да укаже на дехидрација или полошо функционирање на бубрезите, кои се одговорни за чистење на крвта од штетните материи.Кога ќе почувствуваат дека на телото му е потребна вода, ја задржуваат и го намалуваат излачувањето на урината. Колку помалку вода исфрламе преку урината, толку е потемна.
„Бојата на урината пред сè кажува за степенот на хидратација на телото, дефинитивно се претпочита посветла нијанса од потемна“

Број на пати на мокрење. Пречестото мокрење може да укаже на неколку (не)опасни појави, од дијабетес до прекумерно консумирање алкохол или пијалоци со кофеин и, како резултат на породување, ослабени мускули. Покрај тоа, тука е и добро познатиот проблем на „стресна инконтиненција“, односно губење на урина поради кивање, кашлање, смеење или некоја друга физичка активност. Во тоа ќе помогнат Кегеловите вежби, односно свесната контракција на карличните мускули.

„Промените во мирисот, бојата и густината на урината можат да ја откријат состојбата на нашето тело и навреме да предупредат за болеста“
Миризбата . Мирисот на урината се менува во зависност од храната што ја јадеме, што најдобро се докажува со примерот на конзумирање на аспарагус кој влијае на засилување на мирисот на телесните течности. Ако немате други предупредувачки симптоми како темна и густа урина, мирисот не треба да ве загрижува премногу.
Крв во урината. Крвта во урината е загрижувачки знак за заболување на уринарниот тракт или бубрезите. Една од најчестите причини се камењата во бубрезите, чие минување низ уретерот предизвикува оштетување на мукозата и крварење. Ако го забележите, погрижете се да направите целосен дијагностички процес.
За да ги одржувате уринарните органи здрави, едноставно треба да живеете начин на живот кој вклучува исхрана богата со овошје и зеленчук, редовна физичка активност и доволен внес на вода. Внимавајте да ја избегнете жедта, што е знак дека телото е веќе во фаза на дехидрација.

Заби. Освен што го контролирате здравјето на забите и непцата, можете да дознаете и многу за состојбата на вашето тело со редовна посета на стоматолог. Имено, промените во усната шуплина можат да бидат еден од првите показатели за болести на срцето, белите дробови, дигестивниот систем или некои други делови од вашето тело. Не ги игнорирајте промените на забите и непцата, туку побарајте помош од стручно лице.

Воспаление и крварење на непцата. Ако непцата ви се воспалени и крварат кога ги миете забите, постои голема веројатност да страдате од некоја форма на заболување на непцата, како и од дијабетес. Имено, истражувањата покажале дека дијабетичарите имаат двојно поголем ризик од заболување на непцата во споредба со луѓето кои не боледуваат од дијабетес.
Болеста на непцата е резултат на бактериска инфекција. Непцата можат да бидат почувствителни на бактерии и микроорганизми кои се присутни во усната шуплина. Истражувањата покажаа дека правилното одржување на оралната хигиена не мора да значи дека вашите непца ќе бидат отпорни, но дефинитивно може да го намали ризикот од разни компликации и болести.

Пукање на забите. Напукнати заби се неизбежен дел од стареењето, но тие можат да бидат знак за рефлукс на киселина. Кога страдате од рефлукс на киселина, киселината од вашиот стомак почнува да се враќа во хранопроводникот и чувствувате симптоми на киселост.
Хроничниот рефлукс на киселина може да го оштети емајлот и забите воопшто. Тие можат да станат послаби и почувствителни, што го олеснува пукањето. Рефлуксот на киселина може да предизвика расипување на забите и побрзо стареење.

Хронични рани во устата. Сосема е нормално да имате рана во устата од време на време, особено ако имате навика да ја грицкате устата. Доколку овие рани не исчезнат во рок од 2 недели, дефинитивно треба да посетите стоматолог. Веројатно не е ништо опасно, но во најсериозниот случај постои можност да се работи за рак на усната шуплина.
Истражувањата покажаа дека секоја година ширум светот се поголем број луѓе заболуваат од рак на усната шуплина, а најголем ризик имаат пушачите. Најлошо од сè е фактот што стапката на преживување од орален карцином е прилично ниска. Токму затоа е важно редовно да се испитува усната шуплина за да може ракот да се открие во најраната фаза.

Повлекување на непцата и лабави заби. Верувале или не, стоматологот можеби е првиот експерт кој ќе ги препознае знаците на остеопороза. Повлекување на непцата, опуштени заби и паѓање на забите се некои од првите знаци на остеопороза, болест која е многу честа кај жените постари од 50 години.
Остеопорозата може да биде тешко да се препознае бидејќи ретко се појавува ненадејно. Симптомите се суптилни додека коските не станат многу слаби и кршливи. Сепак, стоматологот може да ги забележи првите симптоми на забите, а вие ќе можете навреме да почнете да ги преземате неопходните мерки за да го спречите влошувањето на остеопорозата.

Воспаление на непцата. Истражувањата покажаа дека воспалението на непцата е една од најчестите причини за срцеви заболувања. Бактериите од усната шуплина влегуваат во крвотокот, што може да предизвика формирање на згрутчување на крвта и задебелување на артериите.
Стоматологот може да ви помогне со рутински и редовни прегледи. Тие ќе можат навреме да ги препознаат инфекциите и да препорачаат чекори за лекување на воспаление на непцата и намалување на таложењето наслаги.

Тежина. Зголемувањето или губењето килограми е феномен кој секому му се случува во текот на годината, а најмногу зависи од исхраната, начинот на живот и стресот. Но, не треба да се игнорира наглото и значително зголемување на телесната тежина.
Ако сте се здебелиле со голем број килограми за краток временски период, тоа може да укажува на хормонална нерамнотежа и проблеми со тироидната жлезда или задржување на водата во телото, односно проблеми со срцето и бубрезите и бременост. Истото важи и за нагло губење на тежината.

Кожа Кожата е најголемиот орган кој секојдневно е изложен на надворешни влијанија. Токму затоа е важно да се следат промените што се случуваат на површината на кожата. По туширањето и пред да нанесете производи за нега, прегледајте ја кожата дел по дел и користете две огледала за тешко достапни места на грбот.
Доколку забележите некои значајни промени како промена на бојата, нови израстоци, дамки или впечатливи или темни родени дамки, би било добра идеја да побарате стручен совет. Прегледот кај дерматолог е многу едноставен и безболен, а со него можете да спречите многу болести меѓу кои и меланом.

Нокти. Ноктите можат да бидат многу елегантен украс на вашите раце, но нивната функција има многу поважно значење. Мали и големи промени на рацете и прстите може да укажуваат на разни болести.
Бледи нокти. Ваквата промена може да укажува на анемија и недостаток на црвени крвни зрнца, односно еритроцити, поради што треба да се направи тест на крвта.
Анемијата е предизвикана од ниското ниво на железо во крвта и затоа е важно да ја промените исхраната и да ја збогатите со свеж лиснат зеленчук, цвекло и мешунки.
Кршливи, тенки и одвоени нокти. Иако тенките и кршливи нокти можат да бидат предизвикани од генетика или недостаток на калциум, овие промени може да бидат поврзани и со неправилно функционирање на тироидната жлезда. Оваа жлезда се наоѓа во вратот и е одговорна за регулирање на метаболизмот, енергијата и растот.
Премалото лачење на жлезди хормони доведува до зголемено опаѓање на косата, тенки и исклучително кревки нокти, бавен раст на ноктите и одвојување на ноктите од кожата. Доколку ги забележите овие промени, побарајте помош од лекар, а состојбата на жлездата може да се провери со едноставен тест на крвта.
Жолти и задебелени нокти. Задебелување на ноктите најчесто се јавува на прстите, а придружени се и со жолтило. Ваквите промени се карактеристични за габични заболувања кои најчесто се шират по целата површина на ноктот.

Класичните премази и креми обично не се ефективни бидејќи се работи за болест која се наоѓа внатре и под ноктот, поради што таквите средства тешко или воопшто не се апсорбираат во ѕидот на ноктите. Ако сакате да се ослободите од овие грди промени, побарајте совет од лекар кој може да препорача земање на соодветно орално антифунгално средство.

Бели линии на ноктите Хоризонталните бели линии низ целата ширина на ноктот, кои се појавуваат на неколку прсти, се нарекуваат Muehrcke-ови линии и може да укажуваат на недостаток на протеини и други хранливи материи, како и болести на бубрезите и абнормалности на црниот дроб.
Доколку забележите такви промени, збогатете ја вашата дневна исхрана со протеинска храна, а доколку состојбата на ноктот остане непроменета по еден месец, побарајте помош.

Сини нокти Сината боја под површината на ноктот е знак дека на вашето тело му недостасува кислород. Причината може да биде болести на респираторниот тракт или циркулаторниот систем. Модринка под ноктот може да биде предизвикана и од лошата циркулација и изложеноста на многу ниски температури, но доколку забележите такви значителни промени, задолжително консултирајте се со лекар.

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ