spot_img

5 СТАРИ ЈАДЕЊА НА ЛАЖИЦА: Како изгледаше ручекот во Југославија – каде се крчкаше ова, куќата мирисаше на дом

- Advertisement -

Во поранешна Југославија не можеше да се замисли една недела без грав, боранија, грашок и зелка .
Некои ги нарекуваат оброци на сиромашни , а ние велиме 5 оброци со врвен квалитет , без кои не може да се замисли неделното мени. Погледнете за кои јадења станува збор:

Чорбест грав. Незаменлив извор на витамини и минерали, а домаќинките уживаа да го подготвуваат за своите анемични деца. Беше познато дека гравот е полн со железо, хранлив и лесен за подготовка.
Ова е докажан, семеен рецепт: Потребно е: 2 главици кромид, 3 чешниња лук, 3 моркови, половина килограм грав, сол, бибер и пиперка, суви ребра и малку сува сланина, 1 лажица масло.

Подготовка: Со една лажица масти издинстајте ги кромидот и лукот, но и морковот. Потоа додадете ја сланината исечкана на коцки (колку што сакате) и сувите ребра (измијте ги под млаз топла вода за да се измие јагленот, па ставете ги во тенџерето). Сè се вари 15 минути, а потоа се додаваат гравот кој е натопен во вода преку ноќ. Додадете ги зачините и динстајте уште неколку минути. Истурете вода во тенџерето и оставете да се крчка нежно околу час и половина.

Слатка зелка. Слатката зелка речиси секогаш се готви со добро парче меко говедско месо. Тие две работи се неразделни. Ако се приготвува на традиционален начин, нема човек кој не го сака јадењето…
Потребно е: 1 голема главица свежа зелка, 1 главица кромид, 2 моркови, 1 домат, 1 пашканат, 300 гр говедско месо, 1 лажица масти, малку сол, бибер и пиперка.
Подготовка: Се динстаат кромидот, морковот и пашканатот, па се додава говедското месо исечкано на коцки. По 15 минути додадете ја зелката и доматите исечкани на коцки. Ставете ги зачините, истурете вода до половина од тенџерето и оставете сè да се крчка нежно еден час. Ако го сакате зачинето, задолжително зачинете го ова јадење со лута пиперка. Уживајте!

Чорба со коприва. Оваа чорба се прави во пролетните денови кога природата се буди. Идеална е за опоравување на организмот од тешка болест, но и за деца кои треба да се зајакнат од пролетен грип и настинки.
Потребни ви се: 1 лажица масло, 2 млади кромидчиња со перја, 2 млади моркови, малку свеж магдонос, 4 млади компири, 10 млади парчина коприва, сол, бибер…
Подготовка: Со маслото пржете кромид, моркови и компири. На тоа додадете ги измиените и исечкани врвови од коприва. Сè прелијте со вода и варете 1 час на умерена температура. Во мала шолја измешајте 2 лажички брашно и малку вода како и сол и бибер и сè измешајте во изедначена смеса. Содржината на шолјата истурете ја во зовриената супа и оставете да се вари уште пет минути. После тоа, исклучете ја ринглата.

Чорба. Ова е изразито зимско јадење и е направено од основни состојки. Тоа е исклучително обилна чорба и се препорачува на деца како главен оброк.
Потребни ви се: 3 компири, 3 моркови, 1 главица кромид, половина литар млеко, малку домашен кајмак.
Подготовка: Попржете ги компирите, кромидот и морковот, додадете малку вода и млеко и оставете да зоврие. По половина час додадете зачини (сол и бибер), а потоа домашен кајмак(количина по желба). Оставете сè уште малку да се крчка и потоа тргнете ја супата од шпоретот. Уживајте!

Грашок со копар. Исклучително миризливо јадење, постарите го обожаваат. Лесно се подготвува и нема ни да зборуваме за придобивките од ова јадење.
Потребно: 1 главица кромид, 2 моркови, 1 пашканат, 400 гр грашок, 2 средни компири, 300 гр говедско месо, стебленце од анасон, сол, бибер и пиперка.

Подготовка : Попржете ги кромидот, морковот и пашканатот. По 15 минути додадете го говедското месо и грашокот исечкано на коцки. Додадете 250 мл вода и оставете се да врие уште 10 минути. Потоа истурете повеќе вода и оставете сè да се готви 40 минути. Додадете копар и зачини и оставете ја чорбата на шпорет уште неколку минути. По ова, садот е подготвен за сервирање. По желба во секоја чинија можете да додадете по една лажичка павлака. Уживајте!

- Advertisement -
spot_imgspot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ