spot_img
ПочетнаРЕЛИГИЈА

РЕЛИГИЈА

ДЕНЕС ГИ СЛАВИМЕ СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ: За простување на гревовите верниците да ги кажат ОВИЕ ЗБОРОВИ!

Македонската православна црква и верниците денеска ги празнуваат светите апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Сите четворица апостоли се од седумте ѓакони и 70 апостоли....

ДЕНЕС СЕ СЛАВИ СВЕТИ ПАНТЕЛЕЈМОН, ШТО И ДА ПОЧНЕТЕ ДЕНЕС ЌЕ ВИ ДОНЕСЕ УСПЕХ И ПРОСПЕРИТЕТ: Свети Пантелејмон бдее над оние што веруваат во...

Денеска, 9 август според новиот календар, Српската православна црква го празнува празникот посветен на Светиот великомаченик Пантелејмон. Се верува дека неговите мошти, кои се чуваат...

ДЕНЕСКА Е ПРЕПОДОБНОМАЧЕНИЧКА ПАРАСКЕВА: Кога и умреа родителите, Света Петка го раздаде имотот на сиромасите и се замонаши

Родена е во Рим од родители христијани. Од детството научена на верата во Христа. Најусрдно ревнуваше да ги извршува сите Божји заповеди. Со сведоштвото...

ТАА ПОРАДИ ВЕРАТА БУКВАЛНО ОСТАНА БЕЗ ЈАЗИК:Денеска ја славиме света великомаченичка Христина!

Македонската православна црква и нејзините верници денеска ја слават светата великомаченичка Христина. Маченичката Христина била ќерка на идолопоклоник кој ја предал на тешки маки бидејќи...

Денес е Света Марија Магдалина, блага-Марија,ЗАШТИТНИЧКА НА СИТЕ ЖЕНИ! Еве кои обичаи треба да се почитуваат на овој празник!

Мироносица рамноапостолна. Родум од местото Магдала крај Генисаретското Езеро, од племето Исахарово, заради што е наречена Магдалина. Претходно мачена од седум зли духови, од...
0фановикако
3,430следбенициследете
0претплатницисе претплатите
spot_img

Hot Topics