spot_img
ПочетнаРЕЛИГИЈА

РЕЛИГИЈА

Денес го славиме преносот на моштите на Свети Јован Златоуст: Се верува дека секој верник треба да го земе ова во рака! Едно им...

Христијанските верници денеска го слават споменот на Свети Јован Златоуст, најпознатиот проповедник во историјата на црквата, голем светител и реформатор. Празникот на овој светител...

Денес го славиме преподобен Антониј Велики, погледнете од што штити овој светец

Денес го славиме преподобниот Антониј Велики, а на овој празник се чита посебна молитва за спасение на душата. Египќанец, роден околу 250 година во некое...

УТРЕ ГО СЛАВИМЕ ЗИМСКИОТ КРСТОВДЕН: Една работа мора да направите на полноќ, се верува дека со ова ќе се оствари СЕКОЈА ЖЕЛБА

Македонската православна црква и верниците на 18 јануари го слават големиот празник - Зимскиот Крстовден, ден на строг пост. Зимскиот Крстовден секогаш се слави во...

Денеска се слават Светите Дваесет илјади никомидиски маченици: Задолжително кажете ги ОВИЕ ЗБОРОВИ и очекувајте ПРОСПЕРИТЕТ И СРЕЌА

Во времето на свирепиот цар Максимијан Херкул, христијанската вера во Никомидија цутеше и се умножуваше секојдневно. Еднаш царот, бавејќи се со тој град, дозна...

ГО СЛАВИМЕ НАЈ РАДОСНИОТ ПРАЗНИК – БОЖИЌ: Многу обичаи се поврзани со овој ден, а еве што никогаш не треба да правите

Православните верници денес го слават најрадосниот христијански празник Божиќ, кој е поврзан со многу обичаи и верувања. На Божиќ никогаш не треба да претерувате со...
0фановикако
3,745следбенициследете
0претплатницисе претплатите
spot_img

Hot Topics