spot_img
ПочетнаРЕЛИГИЈА

РЕЛИГИЈА

Како правилно се целиваат икони и што не смеете да правите со нив!

Постојат голем број правила кои им се непознати на луѓето, па дури и на оние што секојдневно одат во црква. Иконите со ликот на Господ...

Денеска е Преподобна Пелагија

Според календарот Јулијанскиот календар, по кој се води Македонската православна црква Охридска архиепископија, денеска е 8-ми октомври се празнува Преподобна Пелагија или Пелагија Антиохиска Оваа...

СВЕШТЕНИК ОБЈАСНУВА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ПРАВИ СО СВЕЌАТА ПО СЛАВАТА: Да не е ја огрешите душата, важен СОВЕТ!

Свеќата може да биде празнична, Велигденска, Божиќна и во црквата ја палиме за одмор на душата и за здравјето на живите, но ја палиме...

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: Се верува дека ако ги кажете овие зборови, СВЕТИОТ ГРЕГОРИ ПРОСВEТИТЕЛ е денес со вас

Светиот свештеномаченик Григориј е роден во познато семејство кое било поврзано со кралската куќа на Персија (царот Артабан) и Ерменците (царот Курсар). Кога овие...

Денес преподобен Киријак Отшелник Зошто 12 октомври е најнеобичниот ден во годината!

Денес , 12 октомври, христијаните го слават празникот што луѓето го сметаат за најневообичаен ден. Празникот на преподобен Кирјак Отшелник , како празник со векови,...
0фановикако
3,430следбенициследете
0претплатницисе претплатите
spot_img

Hot Topics