spot_img
ПочетнаРЕЛИГИЈА

РЕЛИГИЈА

Денес славиме, Свети Великомаченик Димитрија – Митровден Сè што треба да знаете за денешниот празник Митровден

Сè што треба да знаете за денешниот празник Митровден Митровден е голем христијански празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј, кој се празнува на...

Утре е голем и тежок празник – Митровден: Што не смеете да правите!

На 8. Ноември се празнува големиот празник Митровден. Именден празнуваат: Димитрија,Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се роди во Солун, во...

ДЕНЕС Е ЗАДУШНИЦА: По народното верување ова треба да го направите

Православните христијани денеска ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат...

Денеска се слави СВ. АПОСТОЛ ЈАКОВ: Кој бил и за што се слави

Се нарекува брат Господов затоа што му беше син на праведниот Јосиф, свршеникот на Пресвета Богородица. Кога праведниот Јосиф беше на умирање, па сакаше да...

Денеска го славиме Св. Прохор Пчински

Днеска е Св. Прохор Пчински. Свети Прохор живееше во единаесеттиот век. Се подвизуваше се до својата смрт под една карпа во близина на реката Пчиња....
0фановикако
3,498следбенициследете
0претплатницисе претплатите
spot_img

Hot Topics