spot_img
ПочетнаРЕЛИГИЈА

РЕЛИГИЈА

УТРЕ ГИ СЛАВИМЕ СВЕТИТЕ МАЧЕНИЦИ СЕРГИЈ И ВАКХ! Се верува дека на овој ден една работа НЕ СМЕЕ да се направи!

Овие Свети и прекрасни маченици за верата Христова беа најпрво достоинственици на дворецот на царот Максимијан. И самиот цар многу ги уважуваше заради храброста,...

Во Православието постои единствена молитва која гарантирано ќе ја отклучи среќата на верникот, еве ја

Молитва во случај на продолжен недостаток на среќа Ако постојано ве прогонува лоша среќа и паѓате во неповолна положба, не се прогласувајте за губитник. Сè...

ДЕНЕС Е ГОЛЕМИ ЖЕНСКИ ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК: Се празнува Покровот на Пресвета Богородица еве што да правиме за здравје и среќа

Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви Го смилостивува Бога кон нас грешните....

ДЕНЕС ЗАДОЛЖИТЕЛНО НАПРАВЕТЕ ГО ОВА ЗА ЗДРАВЈЕ! Го славиме СВЕТЕЦОТ за кој се верува дека штити од НЕСРЕЌИ и БОЛЕСТИ

Македонската православна црква денес го одбележува споменот на Светиот маченик Калистрат. Тој бил војник во Картагина кој бил мачен и убиен од неговите колеги војници...

ДЕНЕС ГО СЛАВИМЕ СВЕТИ ЈОВАН Богослов: Секој ВЕРНИК знае дека ова, не смее да се прави

Македонската православна црква и верниците денеска го слават светиот апостол и евангелист Јован Крстител. Апостолот и евангелист Јован бил еден од првите ученици на Исус...
0фановикако
3,587следбенициследете
0претплатницисе претплатите
spot_img

Hot Topics